Co zrobi Jerome Poewll?

13-12-2023 13:24
Dziś dla rynków finansowych ważny dzień. Rezerwa Federalna podejmie decyzje w sprawie stóp procentowych. Otrzymamy również aktualny wykres kropkowy a także nowe, kwartalne projekcje makro amerykańskiego banku centralnego. Czy Powell ostudzi nadzieje rynków na rychłe obniżki stóp procentowych?
Co zrobi Jerome Poewll?

Fed ostatni raz podniósł stopy procentowe w lipcu i prawdopodobnie był to szczyt zacieśniania monetarnego. Obecnie otrzymujemy coraz więcej dowodów na to, że restrykcyjna polityka pieniężna wywiera znaczący wpływ na obniżenie inflacji. Rezerwa Federalna nie będzie chciała jednak zatwierdzić rynkowej wyceny znaczących obniżek w przyszłym roku dopóki nie będzie pewna, że presja cenowa została stłumiona. Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły nieznacznie o 0,1 proc. w listopadzie w porównaniu z poprzednim miesiącem. Bardziej istotna stopa bazowa, która wyklucza ceny energii i żywności, wyniosła 0,3 proc., a zatem ponownie była nieco wyższa. Bazowa presja inflacyjna zatem maleje, ale tylko stopniowo.  Z kolei piątkowy raport NFP zaskoczył na plus, co w pewnym stopniu zanegowało październikowe dane, pokazujące schłodzenie na rynku pracy.

Dalsze podwyżki stóp prawdopodobnie nie wchodzą w grę, ale jest mało prawdopodobne, aby Fed był usatysfakcjonowany zakresem obniżek stóp wycenianym przez rynek. W końcu spadające rentowności mogą ponownie wywołać ryzyko inflacyjne. Dlatego też Powell będzie nadal podkreślał dziś wieczorem ryzyko dla dynamiki wzrostu cen.

Pytanie teraz brzmi  czy mu się to uda. Na początku listopada urzędnicy stali po „jastrzębiej” stronie, choć rynek bardziej skupiał się na aspektach „gołębich”. Powell będzie chciał pokazać swoje wciąż restrykcyjne podejście, ale nie może ono być zbyt silne, ponieważ jeśli inflacja spadnie w kolejnych miesiącach bardziej znacząco, może się okazać, że obniżki w pierwszym półroczu będą właściwą decyzją. W związku z tym szef Fed-u nie ma dziś łatwego zadania.

Gołębie zaskoczenie jest jednak mniej prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że oczekiwania na obniżki stóp procentowych są już na dość zaawansowanym etapie.

Oprócz samej decyzji rynek będzie skupiony na nowym wykresie „dot plot”, który pokazuje aktualne nastawienie poszczególnych przedstawicieli FOMC do ścieżki stóp procentowych w przyszłości. Do tego ocenie będą podlegać nowe, kwartalne projekcje makro amerykańskiej instytucji.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.