CNB: prawdopodobna podwyżka już dziś

23-06-2021 12:11
Dziś o 14:30 poznamy decyzję CNB dotyczącą stóp procentowych. Po wczorajszej podwyżce dokonanej przez Bank Węgier, dziś prawdopodobnie decydenci Banku Narodowego Czech zrobi zwrot w kierunku normalizacji polityki pieniężnej.
CNB: prawdopodobna podwyżka już dziś

Od dłuższego czasu nie było do końca jasne, czy dzisiejsza decyzja w sprawie poziomu kosztu pieniądza ma być podjęta na podstawie przyszłych projekcji czy ma opierać się na ostatnich prognozach. Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli CNB wskazują jednak, że większość z 7 członków nie chce czekać z decyzją do następnego posiedzenia, które będzie na początku sierpnia. Spoglądając na dane makro widzimy, że nie wskazują one na kontynuację ekspansywnej polityki monetarnej.  Gospodarka Czech pozostała po okresie zimowym w lepszej kondycji niż oczekiwano, a perspektywy na resztę roku malują pozytywny obraz. To nie tylko efekt postępującego procesu szczepień. Ceny konsumpcyjne są blisko górnej granicy zakresu docelowego CNB. Z kolei dynamika cen producentów (5,1 proc.) wskazuje na zwiększoną presję cenową. Rynek pracy pozostaje silny. Stopa bezrobocia jest na poziomie 3,9 proc. i z miesiąca na miesiąc widzimy ewidentny trend spadkowy.  Ostatnio Jiri Rusnok (prezes CNB) zwrócił uwagę, że firmy mogą wkrótce stanąć w obliczu ponownego niedoboru pracowników.

Główna stopa procentowa w Czechach, źródło: tradingeconomics.com

Stopa bezrobocia w Czechach, źródło: tradingeconomics.com

 

CNB prawdopodobnie podwyższy dziś stopę procentową o 25 pb. do poziomu 0,50 proc. Jest również szansa na to, że przedstawiciele banku zasygnalizują dalsze kroki normalizacyjne. Korona czeska powinna ulec aprecjacji do większości walut. Z dużym prawdopodobieństwem na USD/CZK dziś zobaczymy poziomy poniżej 21,3. Para walutowa znajduje się w długoterminowy trendzie spadkowym. Ostatnie wzrosty przybliżyły kurs do linii trendu spadkowego. W krótszym horyzoncie czasowym widać na wykresie H4 formację RGR, która zwiększa szanse spadków w najbliższym czasie.

 

Wykres USD/CZK, interwał D1, źródło: TMS Brokers

Wykres USD/CZK, interwał H4, źródło: TMS Brokers

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.