Chińskie władze próbują wzmocnić swe rynki akcji

16-03-2022 09:41
W trakcie apogeum wczorajszej wyprzedaży Hang Seng spadł minimalnie poniżej swojego dołka z lutego 2016 i znalazł się na najniższym poziomie od 2012 roku. Wczoraj po południu chińskie władze zdecydowały się na – werbalna na razie – interwencję obiecując udzielenie wsparcia chińskim rynkom akcji. Dziś rano Hang Seng rósł o ponad 9 proc. Shanghai Composite, który zaliczył dziś rano swe 1,5 roczne minimum również później rósł (+3,48 proc.). Poza głównym indeksem giełdy w Nowej Zelandii (-0,13 proc.) drożały dziś również indeksy pozostały giełd w Azji i Oceanii.
Chińskie władze próbują wzmocnić swe rynki akcji

Już wczoraj amerykański rynek akcji, który w poniedziałek flirtował ze swoimi cyklicznymi minimami z lutego również zamknął się na wyraźnych plusach &P 500 +2,14 proc., DJIA +1,82 proc., Nasdaq Composite +2,92 proc.). 

Oczywiście po takim odbiciu w USA i Azji również europejskie rynki otwierały się dziś na plusach (około 9:30 WIG-20 +2,3 proc. DAX +2,24 proc., CAC 40 +2,22 proc.). Wśród składników WIG-u 20 najsilniej – o ponad 8 proc. – zwyżkowały dziś rano akcje Allegro. Polskie indeksy mniejszych spółek również zwyżkowały, ale w mniejszym stopniu niż WIG-20. 

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA i wielu krajów euro ustanawiały dziś swe kolejne nowe cykliczne maksima. 

W środę amerykański Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego rynku podejmie decyzję na temat wysokość podstawowych stóp procentowych w USA. Spodziewana jest pierwsza podwyżka o 0,25 pkt. proc.  

Wczoraj ceny kontraktów na węgiel kamienny w Rotterdamie spadły o ponad 10 proc. Dziś rano kontrakty na ropę naftową lekko odbijały w górę (Brent +2,93 proc., WTI +2,2 proc.).

Euro umacniało się dziś rano ostrożnie względem dolara trzeci dzień z rzędu. Również nadal umacniał się względem głównych zagranicznych walut złoty.  

Bitcoin drożał dziś nieznacznie względem amerykańskiego dolara trzeci dzień z rzędy (+0,96 proc.). 

Według wczorajszych danych ZEW za marzec wskaźnik oczekiwań gospodarczych w Niemczech zanotował największy miesięcy spadek w historii osiągając najniższy poziom od marca 2020. 

Wczoraj pojawiły się informacje, że być może prezydent USA Joe Biden odwiedzi w przyszłym tygodniu Polskę. 

 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.