CHF/PLN wraca poniżej 5 złotych

22-09-2022 13:11
Napływ awersji do ryzyka, który jest związany z wystąpieniem Putina oraz podwyżki stóp procentowych w USA spowodowały, że złoty ponownie jest pod silną presją. Para CHF/PLN osiągnęła poziom 5,05 dzisiaj o poranku – najwyższy w historii. Po decyzji SNB o podwyżce stóp procentowych frank dynamicznie osłabł a notowania pary walutowej wróciły poniżej poziomy 5,00.
CHF/PLN wraca poniżej 5 złotych
Wykres CHF/PLN, interwał dzienny, źródło: Oanda TMS Brokers

W Szwajcarii nie ma już ujemnych stóp procentowych. SNB po raz drugi podnosi koszt pieniądza. Pierwszy ruch (w czerwcu) był na poziomie 50 punktów bazowych. Dzisiaj zapadła decyzja o zmianie w górę o 75 pb. Zatem z poziomu -0,25 proc. główna stopa urosła do poziomu 0,5 proc.

Działanie SNB jest oczywiście podyktowane walką z niepokojąco rosnącą inflacją. Bank nie wyklucza dalszych podwyżek aby zapewnić stabilność cen.

Dynamiczna deprecjacja franka po decyzji SNB to efekt prawdopodobnie realizacji zysków części inwestorów. Wielu z nich zaczęło zamykac pozycje „long” na franku. Obserwowaliśmy klasyczny schemat „sprzedaży faktów”. Dzisiejsza podwyżka była już zdyskontowana przez rynek. Frank jest mocny w relacji do PLN oraz EUR. Poziomy CHF/PLN są ekstremalnie wysokie a para EUR/CHF znajduje się na bardzo niskim poziomie. To dodatkowo mogło wywrzeć presję na sprzedaż franka.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.