Ceny w USA rosną szybciej od oczekiwań

28-05-2021 14:47
Indeks PCE Core wzrósł w kwietniu do 3,1 proc. r/r (prog. 2,9 proc. r/r). Wartość wskaźnika jest najwyższa od 1994 roku. O dziwo dane są neutralne dla rynku.
Ceny w USA rosną szybciej od oczekiwań

Raport o dochodach i wydatkach amerykanów przynosi szereg ciekawych informacji. Przede wszystkim znaczący spadek zaliczyły przychody amerykanów, co jednak było oczekiwane z uwagi na to, że w kwietniu gospodarstwa domowe nie otrzymały żadnych czeków pomocowych. Przychody Amerykanów spadły o 13,1 proc. m/m (prog. -14,2 proc. m/m). Jednocześnie minimalnie (zgodnie z oczekiwaniami na poziomie 0,5 proc. m/m) rosły wydatki gospodarstw domowych.

Najciekawszy jest jednak odczyt PCE Core (najważniejszej miary inflacji w USA). Z danych wynika, że ceny rosły w kwietniu najszybciej od 1994 roku, o 3,1 proc. r/r. Wysoka wartość ważnego dla Fed wskaźnika nie wywołuje jednak na rynku większych emocji. EUR/USD drgnął o kilka pipsów, a ruch został błyskawicznie wygaszony. Nieco wyżej znalazły się również rentowności papierów skarbowych, które w przypadku 10-latek wynoszą 1,6130 proc. Rynek zaufał Fed w kwestii utrzymywania luźnej polityki pieniężnej i akceptuje podwyższone odczyty, co implikuje niską zmienność, pomimo zaskakujących odczytów. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.