Cały czas silnie ujemna sprzedaż detaliczna w cenach stałych w Polsce

23-05-2023 10:39
W ujęciu nominalnym sprzedaż detaliczna w Polsce była w kwietniu br. wyższa niż przed rokiem o 3,4 proc. po odczycie na poziomie 4,8 proc. w marcu br. (oczekiwano 3,8 proc. wzrostu). W cenach stałych sprzedaż detaliczna była w kwietniu - tak jak w marcu - niższa niż rok wcześniej o 7,3 proc. (to najniższy poziom od maja 2020). Ekonomiści spodziewali się -7,8 proc. dynamiki. Dynamika produkcji budowlano montażowej wzrosła r/r do +1,2 proc. z -1,5 proc. w marcu. Oczekiwano 1,8 proc. wzrostu.

Polska, sprzedaż detaliczna w cenach stałych, zmiana roczna (proc.), dane miesięczne (źródło: Bloomberg)

Polska, produkcja budowlano-montażowa, zmiana roczna (proc.), dane miesięczne (źródło: Bloomberg)

 

Po dwu dniach osłabienia w środę i czwartek polski złoty ponownie umacnia się względem euro. Wykres kursu EUR/PLN można umieścić w kanale 14-miesięcznego trendu spadkowego oraz w kanale rozpoczętego w lutym br. ruchu spadkowego niższego rzędu. 

EUR/PLN, dane dzienne (źródło: Bloomberg)

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.