Brytyjskie usługi tracą impet

21-05-2021 10:47
PMI dla sektora usług w Wielkiej Brytanii w maju nie sprostał oczekiwaniom rynku – wynika z wstępnych danych IHS Markit. Wartość wskaźnika kształtowała się na poziomie 61,8 pkt. (prog. 62,2 pkt.). PMI dla sektora przemysłowego bije rekordy i plasuje się na poziomie 66,1 pkt. (prog. 60,8 pkt.).
Brytyjskie usługi tracą impet

Otwieranie gospodarki w Wielkiej Brytanii ma swoje odzwierciedlenie w barometrach koniunktury. Największy boom popytowy, po luzowaniu restrykcji kraj ma już jednak za sobą. Niemniej wartość PMI w usługach jest najwyższa od ponad 7 lat. Największa poprawa notowana jest w hotelach i restauracjach, które ciągną w górę subindeks nowych zamówień. Wraz z nimi odbija jednak szereg branż powiązanych z sektorem HoReCa.

Wskaźnik dla przemysłu znalazł się na poziomie najwyższym od 1992 roku, a motorem napędowym były wzrost nowych zamówień oraz kosztów produkcyjnych. Zdecydowanie znika również część ryzyk związanych z opuszczaniem UE przez Wielką Brytanię. Obecnie oba kraje skupiają się na walce z epidemią i jej konsekwencjami, co spycha na boczny tor tarcia w związku z implementacją tzw. umowy rozwodowej.

Funt plasuje się w piątek w połowie koszyka G10. GBP/USD znajduje się w okolicy poziomów odniesienia przy 1,4190. Traci natomiast futures na indeks FTSE100. Cena kontraktu kurczy się o 0,5 proc.

Notowania instrumentu GBP/USD, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu GBP/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.