Brexit: Barnier stawia warunki

07-10-2020 11:19
GBP/USD powoli osuwa się pod 1,29 przy szumie wokół procesu negocjacyjnego brexitu. Unijny koordynatorów rozmów Michel Barnier nie zamierza przejść do zintensyfikowanych negocjacji (tzw. tunel), dopóki Wielka Brytania nie wykaże większej elastyczności w kwestii limitowana pomocy publicznej.
Brexit: Barnier stawia warunki
Brexit: Barnier stawia warunki

Stanowisko Barniera zostało opisane przez ministra spraw zagranicznych Irlandii Coveney’a podczas wystąpienia w Dublinie.
Wszystko to wygląda na stroszenie piór przed finałowa turą negocjacji i jest kontynuacją ostrzeżeń wysyłanych drugiej stronie. Przypomnijmy, wczoraj Unia Europejska zasygnalizowała, że nie ma zamiaru śpieszyć się z zakończeniem negocjacji handlowych z Wielką Brytanią do 15 października i jest gotowa na przeciągnięcie rozmów do listopada. Pozostaje otwarta na kompromis, jak również może też pozwolić Johnsonowi odstąpić od dalszych negocjacji. Bruksela liczy na zmiękczenie stanowiska Londynu.
UE
Pozostałe komentarze:
- różnica zdań w temacie rybołówstwa jest „naprawdę duża”
- porozumienie w sprawie rybołówstwa, pomocy publicznej jest konieczne do szerszego porozumienia handlowego w „następnym miesiącu”
- brytyjska ustawa finansowa może być następnym punktem zapalnym: może pokazać, że Wielka Brytania naprawdę nie chce umowy
- problemy związane z protokołem Irlandii Północnej można rozwiązać za sprawą umowy handlowej
- „tym razem bez dogrywki” - nie ma rozmów o przedłużeniu okresu przejściowego brexitu.

 

Zastrzeżenia prawne