BoE: prezes Bailey mniej jastrzębi niż oczekiwano

29-03-2022 14:30
We wczorajszym wystąpieniu prezes Banku Anglii nie przemawiał w sposób mocno jastrzębi, mimo, że rynek tego oczekiwał po publikacji danych dotyczących inflacji, które okazały się wyższe od rynkowego konsensusu. Funt w relacji do dolara osłabł a dziś para GBP/USD wyznaczyła nowe minima na poziomie 1,3051.
BoE: prezes Bailey mniej jastrzębi niż oczekiwano

Andrew Bailey wczoraj powtórzył to, co BoE ogłosił już w oświadczeniu o polityce pieniężnej w połowie marca. Brak zaskoczenia stało się pretekstem do sprzedaży funta. Mówiąc w skrócie cykl zacieśnienia będzie kontynuowany  na „Wyspach” w najbliższych miesiącach. Prezes wyraził jednak dużą niepewność co do perspektyw w średnim terminie. Ryzyko pogorszenia koniunktury może wynikać z niechęci wydawania pieniędzy przez gospodarstwa domowe oraz z restrykcyjnej polityki pieniężnej, która hamuje gospodarkę poprzez spadek inwestycji. Z pewnością BoE chce działać ostrożnie ze względu na wysoki stopień niepewności. Bank nie chce posunąć się za daleko. Instytucja będzie bacznie przyglądać się wskaźnikom makro. Jeśli one znacznie osłabną, można oczekiwać, że spadnie również dynamika inflacji. Według Bailey'a pojawiają się już pierwsze oznaki schłodzenia. 

Rynek pomimo ryzyk (dostrzeganych przez BoE) wycenia, że na koniec roku główna stopa procentowa w Wielkiej Brytanii zagości w okolicach 2 proc. (na podstawie stóp OIS – Overnight Indexed Swap). Jeśli jednak pojawią się sygnały świadczące o dalszym osłabieniu brytyjskiej gospodarki, rynek będzie musiał skorygować swoje oczekiwania.

 

 

 

Notowania GBP/USD, interwał dzienny, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.