BoE: bank może pozwolić sobie na relaks

18-03-2021 12:10
Dzisiejsza decyzja Banku Anglii (13:00) jest dużo mniej interesująca niż wczorajszy komunikat FOMC. Szef instytucji brytyjskiej Andrew Bailey niedawno zasygnalizował, że w przeciwieństwie do Europejskiego Banku Centralnego nie widzi obaw w wydarzeniach na rynku długu.
BoE: bank może pozwolić sobie na relax

Dlatego też zmiany w polityce monetarnej (m.in. większy skup obligacji) ze strony BoE są mało prawdopodobne. Bailey, podobnie jak Powell uznaje, ze wzrost rentowności to odzwierciedlenie poprawy perspektyw gospodarczych. Spokój wśród członków BoE może również wynikać z faktu, że proces szczepień na „Wyspach” przebiega bardzo sprawnie (w przeciwieństwie do innych krajów Starego Kontynentu). Ryzyko spowolnienia gospodarczego jest stosunkowo małe. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że większość restrykcji w Wielkiej Brytanii może zostać zniesione do połowy tego roku.

Główna stopa procentowa w Wielkiej Brytanii, źródło: Bloomberg

Dalsza aprecjacja GBP, która może jeszcze potrwać na fali optymistycznych doniesień,  negatywnie wpłynie na brytyjski eksport. Dane styczniowe pokazały (bilans handlu zagranicznego -14,3 mld), że ucierpiał już on mocno w ostatnim czasie ze względu na brexit.

GBP/USD od początku marca znajduje się w szerokim trendzie bocznym ograniczonym od góry poziomem 1,4000 a od dołu 1,3790. W długim terminie na wykresie panuje silny trend wzrostowy a kurs znajduje się stosunkowo blisko linii trendu wzrostowego. 

Wykres GBP/USD, interwał D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.