BioNTech zwiększy dostawy do Europy

01-02-2021 11:48
Prezes niemieckiej firmy BioNTech zapowiedział zwiększenie dostaw szczepionki do Unii Europejskiej w drugim kwartale 2021 roku.
BioNTech zwiększy dostawy do Europy

Przypomnijmy, że BioNTech to współtwórca produktu Comirnaty, szczepionki przeciw COVID19 opartej na technologii mRNA. Znacznie częściej z dwójki twórców wymieniany jest koncern Pfizer, jednak eksperci farmacji podkreślają, że Pfizer jest w większej mierze inwestorem. Cała technologia miała zostać opracowana przez niemiecką firmę BioNTech. 

Sierk Poetting, przedstawiciel spółki, zaznaczył, że pracuje nad zwiększeniem dostaw do krajów Europy o 75 mln. dawek. W tym celu przebudowywane są linie produkcyjne, co czasowo przełoży się na ograniczenie produkcji, jednak na samym końcu szczepionek ma być więcej. Dzięki przebudowę linii produkcyjnej, moce wytwórcze mają się zwiększyć do 2 mld dawek w 2021 roku.

Komisja Europejska, choć poddana jest krytyce w związku z małymi zamówieniami szczepionek, w ostatnich tygodniach podjęła szereg działań, aby zwiększyć dostawy dopuszczonych do użytku produktów.

Na chwilę obecną proces szczepień przebiega powoli, za co obwiniana jest KE. Niemniej rynek wciąż oczekuje, że sytuacja będzie się systematycznie poprawiać, co sprzyja wzrostowi apetytu na ryzyko. Indeksy w Europie odreagowują straty, jednak euro znajduje się pod presją umocnienia dolara. Kurs EUR/USD cofa się do 1,2075.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.