AUD/USD odbija przed decyzją RBA

02-08-2021 14:19
Notowania AUD/USD odbijają w poniedziałek do 0,7360 w oczekiwaniu na decyzje RBA ws. poziomu stóp procentowych. W Australii trwa dyskusja na temat ograniczania ekspansji monetarnej, ale wydarzenia z ostatnich tygodni pozwalają przypuszczać, że bank odłoży w czasie start normalizacji polityki.
 AUD/USD odbija przed decyzją RBA

We wtorek w Australii bank centralny podejmie decyzję ws. poziomu stóp procentowych. Oczekuje się, że RBA nie zmieni głównych parametrów polityki pieniężnej, pomimo wzrostu inflacji (3,9 proc. r/r). Z banku (podobnie jak z większości banków centralnych) płyną głosy podkreślające przejściowy charakter wzrostu cen, co dla rynków oznacza ni mniej ni więcej niż brak chęci do zacieśniania warunków finansowych. Ważnym argumentem za utrzymaniem akomodacyjnej polityki pieniężnej jest rozprzestrzenianie się epidemii COVID19 w wariancie „delta”, do której Australia podchodzi wyjątkowo poważnie. Rozszerzenie lockdownu w kilku prowincjach implikuje konieczność stymulowania gospodarki w średnim terminie.

RBA zostawił sobie furtkę w forward guidance w postaci zdania o elastyczności w podwyższaniu lub redukcji tempa skupu aktywów, co oznacza, że bank może wstrzymać się z tzw. taperingiem, a więc zmniejszaniem skali skupu aktywów, regulując jedynie ich tempo. Nie oznacza to jednak, że brak jastrzębich sygnałów byłby jednoznacznie pozytywny dla Aussie. Utrzymanie gołębiego nastawiania oznaczałoby, że RBA widzi zagrożenie dla odbicia gospodarczego, a taka sytuacja oznaczałaby wzrost presji sprzedaży dolara australijskiego.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.