Zmiana nastrojów na rynku walutowym

09-03-2021 13:55
Poprawa nastrojów na szerokim rynku walutowym wpływa pozytywnie na notowania walut EM. Złoty odrabia część strat poniesionych przed weekendem. Rubel nadrabia zaległości w związku z zamknięciem giełd w poniedziałek.
Zmiana nastrojów na rynku walutowym

We wtorek jesteśmy świadkami odwrotu od dolara i aprecjacji euro. Kurs EUR/USD odbija do 1,1980 i walczy o powrót na poziomy notowane w ubiegłym tygodniu. Takie środowisko sprzyja walutom regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

O 0,5 proc. względem euro umacnia się korona czeska, a 0,2 proc. zyskuje węgierski forint. Lokalne czynniki całkowicie tracą na znaczeniu w świetle zmieniającej się sytuacji na szerokim rynku. Kurs EUR/CZK spada do 26,31 pkt., a notowania EUR/HUF cofają się w okolice 367 pkt.

Najsłabiej względem euro wypada w regionie złoty, z kursem EUR/PLN na poziomie 4,5890. Zdecydowanie lepiej złoty wypada w relacji do dolara, gdzie aprecjacja wynosi około 0,5 proc. Po odbiciu od 23 proc. zniesienia Fibo kurs USD/PLN cofnął się w okolice 3,8550i. W dalszym ciągu na wysokich poziomach utrzymuje się kurs GBP/PLN, choć we wtorek obserwujemy kosmetyczną korektę do 5,3470.

Notowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Po poniedziałkowej przerwie do gry wracają inwestorzy z rynku rubla i ciągną notowania rosyjskiej waluty do góry. Rubel jest najsilniejszą z walut krajów rozwijających się i wspierany wzrostem ceny ropy naftowej wyraźnie umacnia się względem dolara. Kurs USD/RUB oscyluje we wtorek wokół poziomu 73,90.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.