Złoty umacnia się przed decyzją RPP

09-06-2021 12:34
Poprawa nastrojów na rynkach bazowych sprzyja umocnieniu złotego. Dodatkowym pretekstem jest oczekiwanie na decyzję RPP ws. poziomu stóp procentowych. Oprócz złotego zyskują również inne waluty regionu CEE.
Złoty umacnia się przed decyzją RPP

Przełom tygodnia przynosi wzrost zmienności na FX. Coraz bliższa jest publikacja inflacji z USA oraz decyzja EBC ws. poziomu stóp procentowych (czwartek). Na głównym rynku dolar oddaje zyski z poprzednich sesji i osłabia się względem wszystkich rywali z koszyka G10. EUR/USD rośnie do 1,2190, co sprzyja odbiciu bardziej ryzykownych walut.

W regionie CEE korzystają z tego wszystkie waluty. Korona czeska minimalnie odbija względem euro, a kurs EUR/CZK osiada przy 25,35 pkt. Silny również węgierski forint z kursem EUR/HUF na poziomie 346,8 pkt. Na najbliższym posiedzeniu MNB najprawdopodobniej zapadnie decyzja o podwyżce stóp procentowych, która jednak została już wyceniona przy okazji wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli banku. 

Na tle lokalnych rywali złoty prezentuje się stabilnie. W poniedziałek krajowa waluta umacnia się na fali poprawy nastrojów rynków bazowych, ale uwaga inwestorów skupia się na posiedzeniu RPP. Pomimo, iż oczekuje się utrzymania parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie, trwają spekulacje na temat zacieśniania warunków finansowych. Naszym zdaniem na czerwcowym posiedzeniu zapadnie decyzja o utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie, a więcej szczegółów odnośnie optyki RPP na problemy inflacyjne przyniesie piątkowa konferencja prezesa NBP. W oczekiwaniu na komunikat po posiedzeniu złoty zyskuje z kursem EUR/PLN przy 4,4525. USD/PLN zawrócił do 3,6520, a notowania GBP/PLN osiadły na poziomie 5,1245. 

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.