Złoty słaby po decyzji RPP

06-05-2021 12:29
W czwartek apetyt na ryzykowne waluty jest relatywnie wysoki, czemu sprzyja osłabienie dolara. Złoty pozostaje słaby po decyzji RPP ws. poziomu stóp procentowych.
Złoty słaby po decyzji RPP

W czwartek kurs EUR/USD odbija wyraźnie do 1,2045, a indeks dolarowy (euro jest jego ważnym komponentem) spada do 91 pkt. Na rynku widoczny jest umiarkowany apetyt na ryzyko, ale to lokalne czynniki odgrywają duże znaczenie. 

Na rynku złotego panuje spokój po środowej (długo wyczekiwanej) decyzji RPP ws. poziomu stóp procentowych. Rada pozostawiła główne stopy na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna 0,1 proc.) oraz dokonała niewielkiej zmiany w komunikacie. Wypadł fragment o wpływie polityki pieniężnej na inflację i choć część rynku upatruje w tym zmiany retoryki, to naszym zdaniem generalny wydźwięk komunikatu pozostaje mocno gołębi i forward guidance nie uległ zmianie. Więcej wyjaśni piątkowa konferencja prezesa Glapińskiego. Rynek również odczytuje komunikat gołębio. EUR/PLN jest najwyżej od początku miesiąca przy 4,5880. USD/PLN znajduje się przy 3,80, a kurs GBP/PLN rośnie do 5,2880. 

W regionie CEE dość silny jest węgierski forint z kursem EUR/HU spadającym do 358 pkt. Korona czeska nerwowo wyczekuje decyzji CNB ws. poziomu stóp procentowych. Rynek wycenia utrzymanie stopy na niezmienionym poziomie, ale ważniejsze będą opublikowane przez bank centralny prognozy makroekonomiczne, które pokażą na ile realna jest komunikowana wcześniej możliwość podwyżki stóp procentowych w niedalekiej przyszłości. EUR/CZK znajduje się przy 25,8 pkt. 

W Rosji obserwowany jest dość płytki handel, a rubel jest beneficjentem rosnącej ceny ropy naftowej. Baryłka benchmarku Brent kosztuje w czwartek niemal 69 USD. Niemniej rynek śledzi poczynania polityczne. Oczekuje się, że w czerwcu na spotkaniu Bidena oraz Putina zapadną pewne ustalenia, które uspokoją inwestorów. USD/RUB znajduje się na poziomie 64,60 pkt. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.