Złoty słabnie przed lockdownem

19-03-2021 13:52
Piątek na rynku walutowym upływa pod znakiem dobrze znanych wcześniej zjawisk z silnym dolarem na czele. Złoty w przededniu wprowadzenia restrykcji pozostaje najsłabszą walutą regionu.
Złoty słabnie przed lockdownem

Dolar jest w piątek jedną z najsilniejszych walut z koszyka G10, a w stosunku do euro umacnia się o około 0,15 proc. Notowania głównej pary walutowej oscylują wokół poziomu 1,9004. Awersja do ryzyka przekłada się wyraźnie na notowania walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

W piątek najsłabszą walutą pozostaje złoty, który cierpi z powodu niezmiennie tych samych czynników. Z jednej strony są to wprowadzane od soboty restrykcje epidemiczne, z drugiej wciąż nierozwiązany (i odłożony w czasie) problem kredytów CHF. Jeśli do tej mieszanki dołączymy bank centralny, któremu słabość złotego jest na rękę, to widzimy, że krótkoterminowe perspektywy dla rynku złotego nie są najlepsze. W piątek po południu kurs EUR/PLN oscyluje wokół poziomu 4,6230, a GBP/PLN spoczywa w okolicy 5,4025. Złoty jest w piątek najsłabszy względem dolara, z kursem USD/PLN w okolicy 3,8850.

Najsilniejsza w regionie jest czeska korona, która niemal nie zmienia swojego położenia względem euro. Kurs EUR/CZK osiadł na poziomie 26,15. EUR/HUF wciąż znajduje się wysoko, ale w piątek forint nieco się umocnił. Kurs znajduje się na poziomie 368 pkt. Na podwyżkę stóp procentowych nie zareagował rosyjski rubel, któremu ciążą kwestie polityczne oraz środowa przecena ropy naftowej. Kurs USD/RUB oscyluje wokół 74,10.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.