Złoty odrabia straty
Zmienność na rynku walutowym w środę jest niewielka, gdyż inwestorzy nie chcą wykonywać nerwowych ruchów przed decyzją FOMC ws. poziomu stóp procentowych. EUR/USD stabilizuje się po południu w okolicy 1,2120. Niskiej zmienności należy oczekiwać do późnych godzin wieczornych, kiedy to FOMC opublikuje decyzję ws. poziomu stóp procentowych. Oczekujemy podtrzymania gołębiego tonu, jednak ryzyko doszukania się jastrzębich sygnałów jest relatywnie wysokie, co sprawia, że tuż po publikacji można oczekiwać większej zmienności.
W rejonie CEE nastroje są raczej neutralne. Zarówno HUF jak i CZK wyczekują na decyzję własnych banków centralnych, co sprawia, że są nieco bardziej odporne na globalny sentyment. Notowania EUR/HUF oscylują wokół 351 pkt., podczas gdy kurs EUR/CZK osiada przy 25,4 pkt.
Nieco strat wymazuje złoty, który w ostatnich dniach był najsłabszą walutą regionu. W zasadzie trudno doszukiwać się większych zmian po stronie fundamentalnej. Rynek zwyczajnie wycenił już rozczarowanie brakiem jastrzębich sygnałów z RPP, co powoduje, że kilku z rzędu sesjach spadkowych przyszedł czas na umocnienie złotego. EUR/PLN osiada przy 5,5165, choć przejściowo cofał się w okolice 4,4906. W przypadku kursu USD/PLN zmiany są nieco mniejsze, a kurs spada w okolice 3,7270. Siła funta szterlinga sprawia, że notowania GBP/USD kontynuują trend wzrostowy. Przy wyższym odczycie inflacja (2,1 proc. r/r) funt jest jedną z najsilniejszych walut przestrzeni G10.