Złoty niewzruszony zamieszaniem na rynku długu

27-05-2021 12:48
Dolar wyraźnie osłabł na przestrzeni dnia, co napędza wzrosty walut krajów rozwijających się. Złoty odrabia środowe straty. Trwa wyczekiwanie na ważne dane z USA.
Złoty niewzruszony zamieszaniem na rynku długu

Na głównym rynku nastroje uległy poprawie w oczekiwania na publikację dynamiki PKB z USA. Indeks dolarowy cofa się ponownie poniżej 90 pkt., a EUR/USD odbija do 1,22. Handel w czwartek jest płytki, a większej zmienności należy spodziewać się dopiero po 14. 

Przy relatywnie pozytywnych nastrojach na rynku bazowym zyskują waluty EM, którym w czwartek przewodzi węgierski forint. EUR/HUF spada do 347 pkt. po dwudniowym umocnieniu. Zupełnie po drugiej stronie znalazła się korona czeska. Nastroje inwestorów ostudził szef CNB Rusnak, który w wywiadzie stwierdził, że presja cenowa jest przejściowa. Rynek odczytał wypowiedź nieco gołębio, niemniej bazowy scenariusz wciąż zakłada podwyżkę stóp procentowych jeszcze w bieżącym roku. Niejasne jest natomiast czy stanie się to na czerwcowym posiedzeniu, czy po aktualizacji projekcji gospodarczych, a więc w sierpniu. EUR/CZK oscyluje wokół 25,3 pkt. 

Do wyraźnej poprawy doszło na rynku złotego. Kurs EUR/PLN spadł do 4,4830. Środowe zamieszanie wokół aukcji NBP nie wywołało większego zamieszania wokół PLN. Wprawdzie branżowe media, w skupie obligacji za mniejszą kwotę doszukiwały się sygnałów ze strony NBP, jakoby program luzowania ilościowego miał być wygaszany, jednak naszym zdaniem była to zwyczajna reakcja ze strony NBP na bieżące (mniejsze) potrzeby stabilizowania rynku długu. Złoty pozostał niewzruszony i w czwartek umacnia się względem wszystkich głównych rywali. EUR/PLN cofnął się ponownie w okolice linii trendu, przy 4,4820, a USD/PLN spada do 3,6720. Nieco skromniejsze umocnienie notowane jest w relacji do funta. Kurs GBP/PLN znajduje się przy 5,1880. 

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.