Złoty najsłabszy w regionie przed RPP

05-05-2021 12:23
W środę obserwujemy poprawę nastrojów na rynku walutowym po wtorkowym umocnieniu dolara. Umacnia się większość walut krajów rozwijających się, ale presja sprzedających wciąż ciąży na rynku złotego. Silne są waluty surowcowe.
Złoty najsłabszy w regionie przed RPP

Na głównym rynku obserwujemy słabszego dolara i jeszcze słabsze euro. Kurs EUR/USD stara się jednak odrobić część strat, w czym wspiera je gołębia wypowiedź przedstawiciela Fed Williamsa. Szef Rezerwy w Nowym Jorku wyraźnie miał na celu uspokojenie rynku po wtorkowej wypowiedzi J.Yellen (Sekretarz Skarbu szybko ją sprostowała), jakoby warte rozważenia było zacieśnienie polityki pieniężnej. Notowania EUR/USD zatrzymują się przy 1,2035.

Straty z wtorku odrabiają waluty surowcowe krajów rozwiniętych. AUD/USD odbija ponownie do 0,7725, a NZD/USD umacnia się do 0,7140.

W regionie CEE obserwujemy stabilizację większości walut. EUR/CZK znajduje się w okolicy poziomów odniesienia przy 25,9 pkt. W czwartek odbędzie się posiedzenie decyzyjne CNB, a rynek oczekuje jastrzębich sygnałów z banku centralnego. Wcześniej CNB był pierwszym w regionie bankiem sygnalizującym możliwość zacieśniania polityki pieniężnej, ale trzecia fala pandemii COVID19 oddaliła tą perspektywę. EUR/HUF osiadł przy 360 pkt.

Podobnie stabilny jest rosyjski rubel który cofa się lekko poniżej 75 pkt. Wyższe poziomy były wykorzystywane przez eksporterów do kupowania rubla w celu zabezpieczenia krajowych płatności. Inwestorzy będą się przyglądać atmosferze wokół planowanego spotkania pomiędzy prezydentami Bidenem oraz Putinem, na którym mają zostać omówione kluczowe kwestie dzielące interesy obu krajów.

Najsłabszą walutą w regionie jest złoty. W środę zostanie ogłoszona decyzja RPP ws. poziomu stóp procentowych. Oczekujemy utrzymania parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie i gołębiego komunikatu po posiedzeniu. Nad złotym niezmiennie wisi ryzyko problemów sektora bankowego w konsekwencji niekorzystnego wyroku SN ws. kredytów CHF. Połączenie tych czynników sugeruje, że pomimo dobrej kondycji makroekonomicznej kraju, krótkoterminowa perspektywa dla złotego jest niekorzystna. EUR/PLN znajduje się po południu na poziomie 4,5780, a kurs USD/PLN rośnie do 3,8120. GBP/PLN osiada na poziomie 5,2990.

Notowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.