Złoty będzie się teraz osłabiać?

29-05-2023 13:13
Umocnienie złotego z ostatnich tygodni jak na razie dobiegło końca. Kurs EUR/PLN wyznaczył dołek lokalny na 4,4770 a USD/PLN minimalnie poniżej 4,11. O ile kwietniowa aprecjacja PLN wynikała m.in. ze wzrostów głównej pary walutowej EURUSD, tak majowa siła PLN (głównie pierwsza połowa miesiąca) wynikała prawdopodobnie z innych czynników.

Na rynku spekulowano o tym, że ostatnia nad wyraz duża siła złotego (kwietniowo-majowa) może wynikać z faktu wpływu działań rządu. Mówiło się o tym, że to efekt wymiany walut przez Ministerstwo Finansów bezpośrednio na rynku a nie w banku centralnym. Stąd też mogło wynikać rzadko występujące na rynku zjawisko, kiedy EUR/PLN, USD/PLN oraz EUR/USD podążały w tym samym kierunku. Wymieniane waluty mogły pochodzić ze środków unijnych lub emisji obligacji denominowanych w walutach obcych.

W ostatnim czasie na rynek powróciła stara  zależność, kiedy to spadkom eurodolara towarzyszy wzrost USD/PLN oraz EUR/PLN, oczywiście w różnej skali. Dolar zyskuje od początku maja na skutek danych makro z USA, a tym samym złoty traci na wartości, co było zjawiskiem zjawiskiem regularnie spotykanym w historii. Rynek po majowym posiedzeniu FOMC założył, że to już koniec cyklu podwyżek stóp %. Ostatnio jednak coraz mocniej zmienia swoją wyceną i daje w tym momencie ponad 60 proc. szans na to, że w czerwcu zobaczymy kolejny ruch w górę. W piątek dane z USA potwierdziły, że inflacja nie spada a wręcz rośnie a wydatki amerykanów nie wskazują na nadchodzący kryzys. 

Sama aprecjacja PLN z ostatnich tygodni była nad wyraz duża, zatem dalsze osłabienie PLN w krótkim terminie jest prawdopodobne. Widać, że buduje się korekta techniczna, choć od lokalnych minimów kursy walutowe zdążyły się już oddalić. W krótkim horyzoncie czasowym USD/PLN może zawędrować w okolice 4,27 (opór techniczny utworzony przez dołek z początku lutego) a EUR/PLN do poziomu 4,57.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.