Wzrasta presja na waluty EM

06-04-2021 13:59
Waluty krajów rozwijających się w Europie Środkowo-Wschodniej znajdują się pod sporą presją płynącą z rynku głównego. Wyraźnie traci korona czeska, która nie wykorzystuje lokalnych czynników do umocnienia.
Wzrasta presja na waluty EM

Kurs EUR/USD cofnął się po południu w ślad za umocnieniem dolara do poziomu 1,1806. Pogorszenie nastrojów na głównym rynku ma swoje odzwierciedlenie w notowaniach bardziej ryzykownych walut.

Pomimo sprzyjających czynników lokalnych najsłabszą walutą w regionie jest korona czeska. Od miesiąca Czesi notują spadki dobowej liczby zachorowań na COVID19, która w weekend wyniosła niecałe 2 tys. osób. Dodatkowo niezmiennie oczekuje się, że to Czechy będą pierwszym kraje w regionie, który podniesie stopy procentowe. Mix czynników krótko i długoterminowych powinien wspierać walutę, jednak ta odreagowuje poniedziałkowe umocnienie i osłabia się względem euro o 0,2 proc. do poziomu około 26,05 pkt. Zdecydowanie mocniejszy jest w poniedziałek forint węgierski. Kurs EUR/HUF oscyluje wokół 260 pkt., a węgierska waluta jest najsilniejsza w regionie.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.