Wynagrodzenia rosną w Polsce, ale zatrudnienie spada

20-02-2025 11:00
W styczniu 2025 roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 9.2% w ujęciu rocznym, osiągając poziom 8 482.47 zł brutto. Dynamika wzrostu okazała się nieco niższa od oczekiwań rynkowych, które zakładały 9.3%. Jednocześnie zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0.9% r/r, co oznaczało większą redukcję etatów, niż przewidywały prognozy (-0.7%).
Wynagrodzenia rosną w Polsce, ale zatrudnienie spada

Z kolei w sektorze budowlano-montażowym odnotowano znaczący wzrost produkcji – o 4.3% r/r, co stanowiło wyraźną poprawę względem spadku o 6.2% w styczniu 2024 roku. Wynik ten znacznie przekroczył konsensus rynkowy na poziomie 0.9%. W ujęciu miesięcznym produkcja spadła o 58.2% w porównaniu do grudnia 2024 roku, co jest typowym efektem sezonowym – rok wcześniej odnotowano podobny spadek o 63.1%. Po skorygowaniu o czynniki sezonowe produkcja była o 6.1% wyższa niż przed rokiem i utrzymała poziom z grudnia 2024 roku.

Wzrost wynagrodzeń przy jednoczesnym spadku zatrudnienia może świadczyć o rosnących kosztach pracy, skłaniając firmy do ograniczania liczby etatów. Z kolei znacząco lepsze od oczekiwań wyniki w budownictwie sugerują odbicie w sektorze po trudnym 2024 roku. Spadek zatrudnienia oraz utrzymująca się wysoka dynamika wzrostu płac mogą wpłynąć na przyszłe decyzje w zakresie polityki pieniężnej oraz ogólne perspektywy gospodarcze.

Wykres dzienny EURPLN, źródło: TradingView

Wczoraj EURPLN zyskał ponad 0.66%, testując poziom 4.18. Obecnie cena traci niespełna 0.1% i wyceniana jest na poziomie 4.1722. Wnioskując po sygnale kupna płynącym ze wskaźnika MACD, jeśli uda się trwale pokonać wczorajsze maksima, to możemy zobaczyć nawet głębszą korektę sięgającą 4.20.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.