Wygasł optymizm na rynku

12-01-2021 13:23
Rynek akcji w Europie nie utrzymał wzrostów, a obóz byków musiał po raz kolejny się wycofać. Niepokoją zapowiedzi kanclerz Merkel odnośnie lockdownu. FX znacznie spokojniejszy.
Wygasł optymizm na rynku

Niemiecka kanclerz zapowiedziała, że spodziewa się przedłużenia obowiązujących restrykcji do końca kwietnia. Wiadomość wywołała pewną konsternację na rynku i spowodowała spadek optymizmu wśród inwestorów. Naturalnie zapowiedź należy traktować bardzo poważnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę wolne tempo szczepień, jednak należy pamiętać, że w niemieckiej kulturze zakorzenione jest często nazbyt pesymistyczne podejście.

W Unii Europejskiej tempo szczepień pozostawia wiele do życzenia, co zapewne stoi za, powiedzmy sobie szczerze, złymi prognozami kanclerz. Należy pamiętać, że szczepionki kolejnych producentów będą wkrótce dopuszczone do użycia w UE, a na przeszkodzie będzie stała jedynie wydolność systemu.

Widoczna jest jednak tendencja do ostrożności w zdejmowaniu ograniczeń. Pomimo iż nominalna liczba dziennych zachorowań nie odbiega od tej jesiennej (a czasem jej nawet niższa), to władze nie chcą „wylać dziecka z kąpielą” i zbyt wcześnie poluzować restrykcje. W czarnym scenariuszu mogłoby to wykoleić proces szczepień z powodu przeciążonego systemu opieki zdrowotnej.

Na ten moment tempo odbicia gospodarczego nie jest zagrożone, gdyż większość prognoz opiera się o dynamiczną druga połowę roku. Do tego czasu jednak państwa muszą zrobić wszystko, aby przeprowadzić proces szczepień i otwierać gospodarki. Jeśli się to nie uda, możemy być świadkami rewizji w dół prognoz PKB na 2021 rok.

Rynek akcji dość nerwowo reaguje na taki obrót wydarzeń. Kontrakt na niemiecki DAX wymazał cały zysk, a cena futures na CAC40 spadła poniżej 0,1 proc. poniżej neutralnego poziomu. Rynek walutowy jest znacznie spokojniejszy. Kurs EUR/USD porusza się w trendzie bocznym i oscyluje wokół 1,2150.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.