Wielka Brytania: inflacja niższa od prognoz

24-03-2021 08:11
Opublikowane w środę dane o inflacji w Wielkiej Brytanii za luty wskazują wprawdzie na wzrost inflacji konsumenckiej, ale wynik jest niższy od prognoz. Rynek nie reaguje.
Wielka Brytania: inflacja niższa od prognoz

Wartość wzrostu cen mierzona wskaźnikiem CPI wyniosła w lutym 0,1 proc. m/m. Rynkowy konsensu zakładał wzrost do poziomu 0,5 proc. m/m. po wcześniejszym spadku do -0,2 proc. m/m. Również w ujęciu rocznym wskaźnik pozostaje niższy i utrzymuje się na poziomie 0,4 proc. Niżej od prognoz wypadła również inflacja bazowa, która w lutym wyniosła 0,9 proc. r/r. Rynek oczekiwał wzrostu o 1,4 proc. r/r.

Ze szczegółowych danych wynika, że największy wpływ na odczyt poniżej prognoz miało wyhamowanie wzrostu cen odzieży, zabawek oraz wydatków na rozrywkę. Nie może to dziwić z uwagi na obowiązujące w Wielkiej Brytanii restrykcje epidemiczne. Efekt był nieco łagodzony przez wzrost cen paliw oraz kosztów utrzymania nieruchomości.

Odczyt nie wpływa znacząco na rynek, a kurs GBP/USD kontynuuje spadki do poziomu 1,3718. Dane nie są jednak bez znaczenie. Inflacja wyraźnie niższa od prognoz wskazuje na brak konieczności zacieśniania polityki monetarnej w najbliższej przyszłości. Bank Anglii będzie utrzymywał luźną politykę ze skupem aktywów na czele.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.