Ważny dzień dla bitcoina

07-09-2021 12:03
Wtorek jest ważnym dniem na rynku kryptowalut, gdyż od tego dnia oficjalnym środkiem płatniczym na Salvadorze stał się Bitcoin. Pomimo, iż kraj jest niewielki i raczej nie znaczący dla światowej gospodarki to ruch pokazuje, że adaptacja krypto jako środków płatniczych jest możliwa, co zdecydowanie daje solidne argumentu dla entuzjastów kryptowalut.
Ważny dzień dla bitcoina

Nie bez powodu to właśnie Salvador zdecydował się na adaptację bitcoina jako legalnego środka płatniczego. Znaczna część Salwadorczyków mieszka poza graniami kraju, w związku z czym duże ilości pieniędzy są transferowane do rodzin pozostających na wyspie. Szacuje się, że kwota odpowiada 20% PKB. Mieszkańcy narażeni są na duże koszty przekazów pieniężnych, z czym władze chciały walczyć. Adaptacja cyfrowej waluty to swego rodzaju krok w kierunku ubankowienia mieszkańców i zmniejszenia im kosztów obrotu gotówką. W dalszym ciągu dolar amerykański pozostanie drugim legalnym środkiem płatniczym w kraju.

Z perspektywy rynku kryptowalut wydarzenie jest o tyle istotne, że pokazuje, iż jest możliwe uznanie kryptowalut za oficjalne środki płatnicze, o czym od lat mówią entuzjaści rynku. Z pewnością Salwador nie jest na tyle znaczącą gospodarką, aby stać się drogowskazem dla innych, niemniej sądzę, że wiele krajów będzie obserwować proces. Z punktu widzenia inwestorów z pewnością kraj jest zbyt mały, aby trwale ustabilizować notowania bitcoina.

Najlepiej pokazuje to wtorkowe południe, kiedy to cena bitcoina spada o ponad 2 proc. i wraca ponownie w okolice 50 tys. USD za token. W tym samym momencie inna kryptowaluta, Ethereum traci ponad 5 proc., a kurs cofa się do 3,7 tys. USD.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.