Wakacje na FX
EUR/USD początkowo zyskiwał dość wyraźnie, ale opór z poziomu 1,19 okazał się wystarczający aby odwrócić trend. Po południu notowania eurodolara testują horyzontalne wsparcie z poziomu 1,1835. Popyt odpiera jednak napór, a brak zdecydowania odnośnie kierunku, w którym należy podążać skutkuje marazmem na FX.
Notowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers
W Europie Środkowo-Wschodniej liderem wzrostów jest rosyjski rubel, która odrabia straty po poniedziałkowym osłabieniu. Wzrost kursu USD/RUB w poniedziałek wywołany był głównie przez rosyjskie władzy, które zapowiedziały interwencje walutowe rzędu 185 mln USD dziennie. Zdecydowanie słabiej prezentują się notowania korony czeskiej (EUR/CZK na poziomie 25,60) oraz węgierski forint. EUR/HUF znajduje się najwyżej od niemal dwóch tygodni – 353,3 pkt.
Rynek złotego jest spokojny i odzwierciedla oczekiwanie na czwartkowe (przełożone) posiedzenie RPP. Nie oczekujemy, aby Rada dokonała jastrzębiego zwrotu w polityce pieniężnej, a wyhamowanie wzrosty cen (niższy odczyt CPI) sprzyja retoryce banku centralnego i pozwala na utrzymywanie dotychczasowych parametrów polityku monetarnej. Notowania EUR/PLN znajdują się nieco poniżej 4,50, a kurs EUR/USD stabilizuje się przy 3,7980. Funt bez wsparcia Banku Anglii hamuje wzrosty w relacji do złotego nieco poniżej 100-sesyjnej średniej kroczącej. GBP/PLN zatrzymuje się poniżej 5,26.
Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers