W oczekiwaniu na RPP

06-12-2022 13:12
Już jutro odbędzie się zebranie Rady Polityki Pieniężnej, na którym zostanie podjęta decyzja o nowym poziomie stóp procentowych.
W oczekiwaniu na RPP

Obecnie praktycznie wszyscy analitycy oceniają, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie 6,75 proc. (stopa referencyjna). Od września tej poziom jest utrzymywany. Ostatnia podwyżka miała miejsce w sierpniu i wyniosła zaledwie 25 pb.

Z reguły przed posiedzeniem spora część członków regularnie wyrażała swoja opinię o przyszłym ruchu, teraz natomiast w mediach pod tym względem jest względnie cicho. Tydzień temu jedynie Ireneusz Dąbrowski (RPP) powiedział, że już w 2023 możemy spodziewać się pierwszych obniżek stóp.

Można jeszcze napomknąć o sytuacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Według informatora Rzeczypospolitej w przeciągu najbliższych dni zostanie podjęta decyzja w obrębie zmian w sądownictwie, od której potencjalnie będzie zależeć, czy środki zostaną przyznane, czy nie.

Notowanie EUR/PLN od początku tygodnia urosło o zaledwie 0,64 proc. (4,6984). Kurs USD/PLN wzrósł o około 0,90 proc. i jest określany na 4,4675.

Wykres poziomu stóp procentowych; źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.