W oczekiwaniu na RPP

06-12-2022 13:12
Już jutro odbędzie się zebranie Rady Polityki Pieniężnej, na którym zostanie podjęta decyzja o nowym poziomie stóp procentowych.
W oczekiwaniu na RPP

Obecnie praktycznie wszyscy analitycy oceniają, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie 6,75 proc. (stopa referencyjna). Od września tej poziom jest utrzymywany. Ostatnia podwyżka miała miejsce w sierpniu i wyniosła zaledwie 25 pb.

Z reguły przed posiedzeniem spora część członków regularnie wyrażała swoja opinię o przyszłym ruchu, teraz natomiast w mediach pod tym względem jest względnie cicho. Tydzień temu jedynie Ireneusz Dąbrowski (RPP) powiedział, że już w 2023 możemy spodziewać się pierwszych obniżek stóp.

Można jeszcze napomknąć o sytuacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Według informatora Rzeczypospolitej w przeciągu najbliższych dni zostanie podjęta decyzja w obrębie zmian w sądownictwie, od której potencjalnie będzie zależeć, czy środki zostaną przyznane, czy nie.

Notowanie EUR/PLN od początku tygodnia urosło o zaledwie 0,64 proc. (4,6984). Kurs USD/PLN wzrósł o około 0,90 proc. i jest określany na 4,4675.

Wykres poziomu stóp procentowych; źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne