Tydzień banków centralnych

16-06-2025 09:21
Bieżący tydzień przynosi istotne wydarzenia z zakresu polityki monetarnej i danych makroekonomicznych, które mogą wpłynąć na dalsze decyzje inwestorów i oczekiwania rynkowe. Najważniejsze punkty tygodnia to decyzje banków centralnych Japonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii oraz środowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Równolegle inwestorzy będą uważnie śledzić rozwój wydarzeń na Bliskim Wschodzie z potencjalnym ryzykiem dalszego wzrostu cen ropy naftowej. 
Tydzień banków centralnych

Na środowym posiedzeniu FOMC niemal pewne jest utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Mimo ostatnich pozytywnych niespodzianek inflacyjnych, Fed wciąż pozostaje ostrożny – inflacja nie została jednoznacznie opanowana. Kluczowe będzie zaktualizowane prognozy, które mogą pokazać lekką rewizję w górę ścieżki inflacyjnej i nieco słabsze perspektywy wzrostu. Rynki szczególnie uważnie przyjrzą się nowej projekcji mediany stóp proc. (dot plot) – może ona wskazać ograniczenie oczekiwanych cięć kosztu pieniądzą jeszcze w tym roku. Dane z rynku pracy pozostają stabilne – stopa bezrobocia od marca utrzymuje się na poziomie 4,2 proc., choć widać pewne oznaki ochłodzenia. Sprzedaż detaliczna w USA w maju może wypaść mieszanie – konsensus zakłada spadek wskaźnika ogólnego o 0,6 proc. m/m z uwagi na słabość w sprzedaży aut, przy jednoczesnym wzroście sprzedaży bazowej o 0,2 proc. m/m. To sugeruje, że konsumpcja słabnie, ale nie załamuje się.

Bank Japonii ogłosi decyzję we wtorek i według konsensusu pozostawi stopę referencyjną na poziomie 0,5 proc. Główna uwaga rynku skupi się jednak na możliwych zmianach w programie skupu obligacji rządowych. Choć pojawiły się spekulacje o ograniczeniu zakupów JGB do 200 mld jenów kwartalnie, taki ruch wydaje się na tym etapie mało prawdopodobny. BoJ zmaga się z trudnym kompromisem – słabe tempo wzrostu i pogarszające się dane z eksportu i zamówień na maszyny kontrastują z podwyższoną inflacją. Bazowy wskaźnik CPI może wzrosnąć w maju do 3,7 proc. r/r, co komplikuje decyzje o dalszej normalizacji polityki.

W czwartek Szwajcarski Bank Narodowy prawdopodobnie obniży stopę procentową o 25 punktów bazowych do 0,00 proc. W maju inflacja w Szwajcarii znalazła się na granicy deflacji (0,1 proc. r/r, core 0,5 proc.), co uzasadnia luzowanie polityki. Jednocześnie dane makroekonomiczne pozostają solidne – PKB w I kw. wzrósł o 0,5 proc. k/k, a nastroje w sektorze usług pozostają dobre mimo słabości w przemyśle. Obecnie rynek nie zakłada dalszych cięć stóp w najbliższych miesiącach.

Bank Anglii również ogłosi decyzję w czwartek i niemal na pewno utrzyma stopy procentowe na poziomie 4,25 proc. Kwiecień przyniósł zaskoczenie inflacyjne – CPI wzrosło do 3,5 proc., a presja cenowa w usługach i rdzeniu pozostała wysoka. Z drugiej strony, spowalniający wzrost płac i rosnące bezrobocie sugerują wygasanie presji popytowej. Konsensus zakłada, że BoE dokona pierwszej obniżki w sierpniu, a dalsze luzowanie będzie zależeć od rozwoju sytuacji na rynku pracy.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.