Trwa konferencja prezesa NBP Glapińskiego

09-02-2022 15:46
Prezes rozpoczyna od oceny sytuacji ekonomicznej stwierdzając, że dynamika PKB silnie rośnie, a rynek pracy ma się bardzo dobrze, co widać szczególnie we wzroście płac. Pandemia wciąż pozostaje zagrożeniem, jednak ostatnia fala pokazuje, że ma ona łagodniejszy przebieg.
Trwa konferencja prezesa NBP Glapińskiego

Prezes Glapiński stwierdza na początku, że NBP nie ma interesu w słabym złotym i przypomina, że kurs złotego jest płynny, choć NBP może okazjonalnie interweniować na rynku po to, aby spowalniać gwałtowne zmiany wyceny PLN.

Deklaracja Glapińskiego o silniejszym złotym jest na tyle wyraźna, że kurs EUR/PLN w trakcie konferencji spadł najniżej od września ubiegłego roku.
W odniesieniu do inflacji prezes Glapiński podkreśla podażowy charakter wzrostu cen, szczególną uwagę poświęcając cenie surowców energetycznych.

Prezes przypomina, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej ma na celu zapobiegnięciu rozkręceniu się spirali płacowo-cenowej w średnim terminie.
Stopy procentowe od początku cyklu wzrosły o 2,65 pkt. proc., ale Rada robi to rozważnie i prezes zaznacza, że cykl się kiedyś zakończy, a później stopy mogą spadać.

Prezes Glapiński stwierdza, że obecnie prezentuje jastrzębie podejście. W granicach rozsądku RPP zrobi wszystko aby sprowadzić inflację do celu, a złoty był silniejszy.

Z wypowiedzi Glapińskiego wynika, że stopy z pewnością nie wzrosną powyżej poziomu inflacji.

Aktualizacja:
Prezes Glapiński stwierdził, że stopy procentowe na poziomie 4 proc. nie zaszkodzą gospodarce.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.