Trwa konferencja prasowa prezesa NBP

07-05-2021 15:31
W piątek odbywa się wirtualna konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego, w trakcie której szef NBP odpowiada na zadane wcześniej przez dziennikarzy pytania, które uszeregowane są w poszczególne kategorie.
Trwa konferencja prasowa prezesa NBP
  • Na samym początku prezes Glapiński tłumaczy przyczynę opóźnienia w publikacji komunikatu po posiedzeniu RPP. Prezes przypomina, że dyskusje na posiedzeniach RPP bywają burzliwe, stąd zdarzają się opóźnienia.
  • W pierwszym segmencie prezes odpowiada na pytania dotyczące inflacji. Niezmiennie szef NBP powtarza, że inflacja ma charakter egzogeniczny i jest niezależna od polityki banku centralnego. Jednocześnie Glapiński stwierdza, że inflacja będzie podwyższona w najbliższych miesiącach. W tym miejscu przewija się zestaw znanych wcześniej czynników pro inflacyjnych (ceny śmieci, paliw, energii oraz polityka klimatyczna UE).
  • Prezes NBP przypomina, że pandemia jeszcze się nie zakończyła, ale ma nadzieję, że w sierpniu sytuacja znacząco się poprawi. Glapiński przewiduje, że poprawa aktywności gospodarczej nastąpi dopiero w 2022 roku, co oznacza, że to nie jest jeszcze czas na normalizację polityki pieniężnej.
  • Złoty jest stabilny w trakcie konferencji. EUR/PLN po domknięciu krótkich pozycji po orzeczeniu SN utrzymuje się przy 4,5710.

Aktualizacja:

  • W temacie stóp procentowych prezes Glapiński wskazuje na połowę przyszłego roku, jako możliwy czas zmiany w polityce. Glapiński mówi jednak, że jeśli zajdzie taka (mało prawdopodobna) potrzeba, to reakcja nastąpi wcześniej. Podkreślenie tego to pewna zmiana w retoryce NBP. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.