TMS Starter: 9 VII

09-07-2021 07:54
Azja przeciąga wyprzedaż akcji w obliczu rosnących obaw o rozprzestrzenianie się wariantu Delta wirusa. FX jest stabilny poza USD/JPY, który odbija za rentownościami obligacji USA. Ropa naftowa zmierza do zaliczenia najgorszego tygodnia od kwietnia.
  • Japoński Nikkei225 spada o 0,7 proc., chiński Shanghai Composite traci 0,4 proc., a koreański KOSPI zniżkuje o 1,2 proc. Wyróżnia się Hang Seng, który w ciągu dnia zaczął odbijać (+0,9 proc.), co wygląda na domykanie pozycji przed weekendem. W ciągu tygodnia indeks stracił ponad 3 proc. w reakcji na decyzję chińskich władz o ograniczeniu swobody działalności firm technologicznych.
  • Wczoraj na Wall Street indeksy spadał, cofają się spod rekordowych szczytów. Dziś futures na S&P500 obniża się o 0,1 proc.
  • Kontrakt nie niemiecki DAX rośnie o 0,3 proc. po tym, jak wczoraj indeks kasowy stracił 1,73 proc.
  • Na rynku walutowym stabilizacja z indeksem dolarowym blisko 92,50. EUR/USD pozostaje ponad 1,18, a GBP/USD nie może wrócić ponad 1,38.
  • Po wczorajszym rajdzie walut bezpiecznych, dziś JPY traci, w czym pomaga wzrost rentowności obligacji skarbowych (dodatnia korelacja z USD/JPY). USD/JPY odbija do 110, rentowność 10-latek USA jest wyżej o 4 pb na 1,33 proc., ale wciąż pozostaje w rejonach niewidzianych od połowy lutego.
  • EUR/PLN cofnął się pod 4,54 po tym, jak nasilona presja sprzedaży walut emerging markets pociągnęła go w czwartek do 4,5530. Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi 0,1 proc. W komunikacie po posiedzeniu Rada wskazuje na poprawę sytuacji epidemicznej, niemniej wskazuje na niepewność w związku z kolejną mutacją (wariant Delta). Bank podtrzymuje tezę o przejściowym charakterze inflacji (czemu sprzyja niższy odczyt CPI). Nie pojawiły się żadne wskazówki dotyczące zmiany nastawienia, zbliżania się końca programu skupu aktywów czy terminu podwyżki stóp procentowych.
  • Ropa naftowa WTI lekko rośnie o 0,3 proc. do 73,2 proc., stabilizując się po silnej wyprzedaży z tego tygodnia (-8 proc.), kiedy obawy o spowolnienie gospodarcze skłoniły inwestorów do ucinania długich pozycji.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.