TMS Starter: 9 II

09-02-2021 07:49
Tydzień zaczął się bardzo udanie dla ryzykownych aktywów. Giełdy w Azji zyskiwały w ślad za Wall Street, a ropa naftowa jest najdroższa od ponad roku. Na FX pole oddaje dolar amerykański, a zdecydowanie mocniejszy jest funt.
  • Światło dzienne ujrzała część szczegółów plany fiskalnego w USA, a w propozycji znalazły się przedłużenie ubezpieczenia dla bezrobotnych do 29-ego sierpnia oraz wypłaty czeków o wartości 1400 USD dla osób zarabiających poniżej 75 tys. USD oraz poniżej 150 USD w przypadku par. Już wcześniej pojawiały się przecieki sugerujące takie właśnie rozwiązanie.
  • Oczekiwanie na przyjęcie pakietu pomocowego napędza rajd ryzykownych aktywów i wyraźnie wspiera nadzieję na dynamiczne odbicie gospodarcze.
  • Wraz z rosnącym optymizmem, drożeje ropa naftowa, która w przypadku typu Brent wyraźnie przebiła psychologiczną granicę 60 USD. Baryłka surowca kosztuje rano 61,2 USD, a cena ropy spod znaku WTI wynosi 58,6 USD.
  • Indeksy giełdowe na Wall Street znalazły się blisko historycznych szczytów. Dow Jones wyszedł 0,75 proc. nad kreskę, podobnie S&P500. O blisko 1 proc. zyskiwały notowania technologicznego Nasdaq.
  • Inwestorzy w Azji zaczerpnęli optymizm z Wall Street, a indeksy świeciły się w większości na zielono. Japoński Nikkei225 zyskał 0,4 proc., a Hang Seng rósł o 0,45 proc. Shanghai Composite dodał 1,7 proc.
  • Apetyt na ryzyko uwidacznia się również na rynku walutowym, gdzie wyraźnie spadła siła USD. Kurs EUR/USD dynamicznie odbija do poziomu 1,2080.
  • Najsilniejszą z walut G10 jest funt, gdzie kurs GBP/USD oscyluje wokół 1,3781. Notowania szterlinga są najwyższe od kwietnia 2018 roku. Rynek dyskontuje szybkie tempo szczepień populacyjnych w Wielkiej Brytanii, które daje nadzieję na nieco szybszy powrót do normalności.
  • Wzrosty kontynuują notowania bitcoina. Kurs krypto waluty wystrzelił w reakcji na informację o zakupie tokenów wartych 1,5 mld USD przez firmę Tesla. We wtorek rano kurs rośnie o ponad 6 proc. i osiąga rekordową wartość 47,8 tys. USD za token.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.