TMS Starter: 6 IX

06-09-2021 07:48
Powrót do dolara na rynkach finansowych przekłada się negatywnie na notowania innych walut. Indeksy w Azji zwyżkują, pomimo raczej słabego rezultaty piątkowej sesji na Wall Street. Złoty jest nieco słabszy po komentarzach prezesa NBP. Bitcoin wraca powyżej 50 tys. USD.
  • Planowana rezygnacja z funkcji premiera wspiera rajd ryzyka na Tokijskiej giełdzie. Perspektywa dołączenia do rządu zwolennika większego wspierania gospodarki sprzyja inwestorom. Nikkei225 zwyżkuje o 1,7 proc.
  • Nastroje na szerokim rynku azjatyckim są generalnie pozytywnie. Shanghai Composite zwyżkuje o niemal 1 proc., przy wzroście Hang Seng w okolicy 0,7 proc.
  • Zaskakująco słaby, piątkowy odczyt NFP nie wsparł byków z Wall Street, gdyż rynek szacuje, że nie przełoży się on na rezygnację z taperingu w USA, a jedynie może odłożyć go w czasie. Piątkowa sesja kończyła się przewagą niedźwiedzi.
  • Dow Jones cofnął się o 0,21 proc., przy skromnej zniżce S&P500 w okolicy 0,03 proc. Powyżej poziomów odniesienia dzień kończyły spółki technologiczne. Nasdaq100 zwyżkował o 0,21 proc.
  • W poniedziałek w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jest Święto Pracy, w związku z czym handel na tych rynkach będzie zamknięty.
  • Premier Johnson stoi w obliczu trudnej walki o przekonanie Partii Konserwatywnej do poparcia planów reorganizacji brytyjskiej opieki społecznej. Tarcia polityczne nie sprzyjają funtowi, który plasuje się w środku stawki G10 z kursem GBP/USD w okolicy 1,3844.
  • Na szerokim rynku eurodolar cofa się poniżej poziomów odniesienia i osiada przy 1,1868.
  • W wywiadzie dla PAP prezes NBP Glapiński podkreślił, że wzrost inflacji ma charakter podażowy i jego zdaniem podwyżka stóp procentowych byłaby zbyt ryzykowna. Wpisuje się to w nasz scenariusz braku zmian w polityce pieniężnej do końca bieżącego roku. EUR/PLN przy 4,5070.
  • Na rynku towarowym traci ropa naftowa. Kurs spada w poniedziałek o około 1,3 proc. Jednym z powodów jest obniżenie cen dostaw fizycznego surowca przez Arabię Saudyjską. Baryłka WTI wyceniana jest obecnie na 68,4 USD przy cenie ropy Brent na poziomie 71,6 USD za baryłkę.
  • Na fali silniejszego dolara traci złoto, niemniej wciąż utrzymuje się powyżej 1825 USD za uncję. 
  • Notowania Bitcoina zwyżkują o ponad 2 proc., a cena jednego tokena najbardziej popularnej kryptowaluty ponownie przebija 51 tys. USD.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.