TMS Starter: 5 X

05-10-2021 07:58
Spadkowa sesja na Wall Street wzmaga awersję do ryzyka, co pomaga umocnić dolara. Ceny ropy naftowej utrzymują się na wysokich poziomach, a większa zmienność notowana jest na rynku złota. AUD słabszy po decyzji RBA.
  • We wtorek RBA utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, jednocześnie utrzymując gołębią retorykę, która sugeruje brak podwyżek stóp procentowych do 2024 roku. AUD/USD cofa się do 0,7255.
  • W tym samym czasie NZD/USD spada do 0,6935. Na FX generalnie dominuje siła dolara, choć nieco większą stabilnością wykazują waluty surowcowe wspierane przez wysokie ceny ropy naftowej na rynkach finansowych.
  • Kartel OPEC+ postanowił trzymać się swoich dotychczasowych założeń i zdecydował o zwiększeniu wydobycia o 400 tys. baryłek w listopadzie. Nie wywołało to większej zmienności na rynku, a cena baryłki WTI utrzymuje się przy 77,7 USD.
  • Nieco więcej dzieje się na rynku złota, gdzie notowania walczą z oporem z okolicy 1760 USD. Linia przejściowo „pękła”, ale kurs ponownie zawrócił, czemu sprzyjał silniejszy dolar. W piątek rano cena uncji kruszcu oscyluje wokół 1755 USD.
  • Surowcom z pewnością ciążyć będą kolejne zapędy regulacyjne chińskich władz, które zakazują udzielania pożyczek pod spekulację na rynku surowców. Obecnie jednak kolejny już z serii zakazów nie przebija się istotnie do świadomości inwestorów.
  • Słabsze perspektywy gospodarcze w skutek kryzysu energetycznego i rekordowych cen ciążą rajdowi ryzyka na rynku akcji. W poniedziałek Wall Street kończyło dzień „na czerwono”.
  • Najsilniej zniżkował Nasdaq100, który stracił 2,14 proc. O 1,3 proc. skurczył się indeks S&P500, podczas gdy przecena Średniej Przemysłowej opiewała na 0,94 proc.
  • Najwięcej sensacji wzbudziła z pewnością awaria systemów Facebooka. Walory spółki taniały o ponad 4,8 proc.
  • W Chinach handel pozostaje zamknięty, ale pozostałe azjatyckie benchmarki zeszły poniżej poziomów odniesienia. Japoński Nikkei225 traci 2,4 proc.
  • Relatywnie wysoko utrzymuje się cena Bitcoina. Notowania oscyluje wokół 49 tys. USD za token po niedawnej zwyżce o niemal 10 proc.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.