TMS Starter: 5 I

05-01-2021 08:19
Po przejściowym risk-off w trakcie sesji nowojorskiej, w nocy na rynki wróciła stabilizacja, choć przy obawach o rozwój wirusa na świecie. Wielka Brytania wchodzi w trzeci lockdown. Na FX wraca popyt na waluty ryzykowne. Ropa jest nisko i czeka na decyzję OPEC+.
  • Po kolejnym rekordowym otwarciu sesji na Wall Street w poniedziałek (S&P500 3770), doszło do nieoczekiwanego zwrotu w notowaniach i indeksy przejściowo traciły ok. 2 proc. Ostatecznie S&P500 zamknął się niżej o 1,48 proc., wysyłając negatywne wibracje na inne klasy aktywów.
  • Powróciły obawy związane z COVID-19, a świeżym katalizatorem było ogłoszenie trzeciego lockdownu w Wielkiej Brytanii. Wczoraj wieczorem premier Boris Johnson potwierdził, że kraj wprowadza ostrzejsze restrykcje, które zostaną utrzymane do połowy lutego. Liczba hospitalizowanych na Wyspach wciąż rośnie, zagrażając zdolności brytyjskiej National Health Service do skutecznego tolerowania trwałego wzrostu liczby przypadków.
  • Jednak w nocy rynki uspokoiły się, a indeksy w Azji zaczęły bronić wzrostów. Japoński Nikkei225 jest niżej o 0,4 proc., ale już chiński Shanghai Composite rośnie o 0,6 proc., a koreański KOSPI zyskuje 1,6 proc.
  • Dla rynku akcji pozytywnym akcentem była decyzja NYSE o utrzymaniu notowań chińskich spółek technologicznych, wyraz sprzeciwu wobec dyrektywy prezydenta Trumpa.
  • Na rynku walutowym wymazywana jest wczorajsza fala risk-off. Dolar ponownie traci (DXY -0,17 proc.), mocno o ok. 0,5 proc. zyskują AUD, NZD i NOK. AUD/USD odbija do 0,7710, EUR/USD wraca ponad 1,2260. GBP/USD walczy z 1,36.
  • EUR/PLN jest stabilny pod 4,55; USD/PLN cofnął się pod 3,71.
  • Ropa naftowa Brent traci dziś 0,4 proc. do 50,9 USD/b po tym, jak wczoraj cena odwróciła początkowe wzrosty do 53,3 USD/b. Ropa traciła, ponieważ rozmowy OPEC+ zostały nieoczekiwanie zawieszone z powodu sporu co do zwiększenia wydobycia w lutym.
  • Bitcoin ustabilizował się powyżej 31 tys. USD po przejściowym tąpnięciu aż o 17% w poniedziałek.
  • Złoto wyróżniało się nieprzerwanym wzrostem na początku tygodnia i dziś kurs broni 1940 USD/oz.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.