TMS Starter: 5 I

05-01-2022 07:48
Rajd ryzyka na rynkach finansowych przyhamował, co zachęciło do odreagowania na rynku złota, pomimo, iż dolar zyskiwał na wartości. Mieszany wydźwięk handlu giełdowego w USA kładzie się cieniem na nastroje w trakcie sesji azjatyckiej.
  • Wtorkowy handel na Wall Street zakończył się poprawą historycznych maksimów Dow Jones, przy jednoczesnym spadku notowań pozostałych indeksów. Zwyżka DJIA opiewała na 0,59 proc. Najsilniej przeceniony został Nasdaq100 (-1,33 proc.). S&P500 skurczył się o 0,06 proc. 
  • Około 4 proc. swojej wartości oddały walory Tesli, jednak można to określić jako odreagowanie po świetnej sesji w poniedziałek. Dość dobrze radził sobie sektor bankowy w USA, który najwyraźniej oczekuje coraz bardziej jastrzębich ruchów ze strony Fed. 
  • Mieszany rezultat Nowojorskiego handlu sprawia, że nastroje w Azji są mocno zmienne. Japoński Nikkei225 rośnie o 0,1 proc., ale Hang Seng cofa się aż o 1,2 proc. 
  • We wtorek poznaliśmy m.in. wypowiedź członka Fed Kashkari’ego, który sugeruje odchudzenie bilansu Rezerwy Federalnej, jednak daleko od przed pandemicznych poziomów. Jednocześnie przedstawiciel Rezerwy sugeruje 2 podwyżki stóp procentowych w bieżącym roku. 
  • Dolar zyskał na wartości względem większości koszyka G10. Sporą część strat odrabia jednak japoński jen. USD/JPY spada do 116 pkt. 
  • Eurodolar cofnął się poniżej poziomu 1,13, a notowania GBP/USD oscylują wokół 1,3530. 
  • W Polsce RPP zdecydowała o podwyżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Stopa referencyjna wynosi obecnie 2,25 proc. Złoty przyjął informację pozytywnie, a USD/PLN cofnął się w okolice 4,04. 
  • Spadek apetytu na ryzyko widoczny jest również przez pryzmat bezpiecznych przystani. Nieco silniejszy dolar nie przeszkodził złotu odrobić strat i wrócić w okolice 1815 USD/oz. 
  • Na rynku ropy naftowej nastroje są raczej pozytywne. Instytut API poinformował o spadku wielkości zapasów surowca w USA o ponad 6,4 mln baryłek w ciągu tygodnia. Baryłka WTI kwotowana jest w środę na poziomie 76,9 USD. 
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.