TMS Starter: 31 XII

31-12-2020 08:19
Na ostatniej sesji w roku większość indeksów w Azji podtrzymuje wzrosty przy optymistycznym zapatrywaniu się inwestorów na 2021 r. Na FX dolar jest najsłabszy od dwóch i pół roku. Słaby jest też złoty po wczorajszej fali wyprzedaży. Złoto i ropa naftowa bez większych zmian.
  • Rosnące nadzieje inwestorów na ożywienie gospodarcze na świecie pomagają w poprawie rekordów na rynku akcji.
  • W Azji przodują chińskie akcje, a Shanghai Composite rośnie o 1,7 proc. Benchmarkowy indeks CSI 300 osiągnął najwyższy poziom od pięciu lat. Akcje wzrosły również w Hongkongu i spadły w Sydney. Rynki w Japonii i Korei Południowej są zamknięte.
  • Na FX indeks dolarowy DXY spada o 0,1 proc. i na 89,63 jest najniżej od kwietnia 2018 r. Przetasowania na koniec roku przy ograniczonej płynności w obliczu wzrostu apetytu na ryzyko pomagają w osłabieniu dolara.
  • EUR/USD w nocy podjął kolejną próbę wyjścia ponad 1,23, ale dziś rano cofa się do 1,2295. Mocne są wrażliwe na apetyt na ryzyko NZD i AUD.
  • Złoty pozostaje słaby na 4,58 za euro po kolejnej fali wyprzedaży w środę, która wywindowała kurs z 4,52 do 4,6050. Nie cichną spekulacje, że jest to celowe działania NBP dla podrasowania zysku banku centralnego na koniec roku. Dodatkowe zamieszanie wywołał ostatni wywiad prezesa NBP Adama Glapińskiego, gdzie zasygnalizował możliwość obniżki stóp procentowych w I kw. 2021 r.
  • Innego zdania jest inny członek RPP Eugeniusz Gatnar, który powiedział PAP, że może być problem ze zdobyciem wystarczającej większości w Radzie Polityki Pieniężnej, aby przeforsować dalsze obniżki stóp procentowych. „Nie mamy żadnych danych, które mogłyby uzasadnić taki ruch” - podkreślił Gatnar.
  • Ceny ropy stoją w miejscu, gdyż tryb risk-on na rynkach ściera się z sygnałami rosnącej podaży. WTI traci 0,2 proc. do 48,3 USD/b.
  • Złoto bez większych zmian dryfuje tuż pod 1890 USD/oz.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.