TMS Starter: 31 XII

31-12-2021 07:42
Wall Street kończyło czwartkową sesję poniżej poziomów odniesienia. W Azji nastroje są nieco lepsze, jednak część giełd nie pracuje. Wyraźną zwyżkę zalicza złoto, a notowania ropy naftowej z powodzenie odrabiają czwartkową korektę. Na FX dolar zyskuje względem głównych rywali.
  • Handel na Wall Street w czwartek przebiegał pod dyktando sprzedających. Dow Jones stracił 0,25 proc., a indeks S&P500 zniżkował o 0,30 proc. Najłagodniejszą korektę zaliczył Nasdaq100, który zniżkował o 0,16 proc.
  • Handel w Japonii pozostaje zamknięty, jednak nastroje w Azji są nieco lepsze, aniżeli w USA. Hang Seng dodaje 1,24 proc., podczas gdy Shaghai Composite zyskuje 0,4 proc.
  • Dla wielu giełd czwartek był ostatnim dniem handlowym, w związku z czym kursy zamknięcia są jednocześnie kursami zamknięcia roku. 
  • Na rynku walutowym dolar odzyskuje inicjatywę, choć w umiarkowanym stopniu i przy niskiej płynności. EUR/USD spada do 1,1310, a GBP/USD utrzymuje się przy poziomach odniesienia.
  • Umiarkowanie dobrze radzą sobie waluty z Antypodów, w tym AUD/USD w okolicy 0,7258.
  • Imponującą zwyżkę zaliczyło złoto, którego notowania urosły w czwartek do około 1815 USD za uncję. W piątek ruch jest kontynuowany, a cena uncji kruszcu opiewa na około 1818 USD. 
  • Na rynku towarowym dobrze radzi sobie jeszcze ropa naftowa, a gorzej gaz naturalny, którego cena spadła do 3,60 USD za mln btu.
  • Cena ropy naftowej w wariancie WTI dobiła ponownie do ważnego oporu osiągając wartość 76,9 USD za baryłkę. W tym samym czasie cena baryłki Brent opiewa na około 79,5 USD. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.