TMS Starter: 31 VIII

31-08-2021 07:56
Wzrosty indeksów akcyjnych nieco spowolniły, choć w USA zanotowano kolejne rekordy. Solidne umocnienie, przy słabym dolarze i wewnętrznej sile, notuje kiwi. Gorsze od oczekiwań dane PMI z Chin nie wspierają surowców, a na rynku ropy naftowej wciąż panuje nerwowość w związku z huraganem „Ida”.
  • Wall Street kończyło poniedziałkową sesję w mieszanych nastrojach. Na nowe maksima wspięły się Nasdaq100 (+0,90 proc.) oraz S&P500 (+0,43 proc.), których notowania windowały komponenty technologiczne. O 0,16 proc. poniżej poziomów odniesienia cofnął się Dow Jones.
  • Gorzej radzą sobie indeksy w Azji, gdzie docierają niepokojące sygnały epidemiczne z Chin. Wprawdzie japoński Nikkei225 rośnie o 1,1 proc., ale notowania Hang Seng oraz Shanghai Composite cofają się odpowiednio o 0,6 oraz 0,3 proc.
  • Publikacje wskaźników koniunktury z Chin sugerują spowolnienie gospodarcze, szczególnie widoczne w sektorze usługowym, dla którego PMI kształtuje się poniżej neutralnego poziomu 50 pkt. W dużej mierze jest to efekt epidemii i skokowego przyrostu zachorowań w regionie. 
  • Gorsze dane z Chin ciążą surowcom, a na rynku ropy naftowej dodatkową niepewność wprowadza huragan „Ida”, który systematycznie przybiera na sile. Baryłka WTI wyceniana jest we wtorek o poranku na 69,1 USD, ale zmienność jest relatywnie duża. 
  • Na rynku walutowym wyróżnia się dolar nowozelandzki, który w relacji do „zielonego” umacnia się o 0,8 proc. do 0,7050. W dużej mierze za wzrost optymizmu odpowiada luzowanie części epidemicznych restrykcji w regionie.
  • Na szerokim rynku dolar pozostaje pod presją sprzedających, a kurs EUR/USD rośnie do 1,1825. Wszystko to jest pokłosiem gołębio odczytanego wystąpienia Powella.
  • Na rynku kryptowalut obserwujemy awersję do ryzyka. Zarówno Bitcoin jak i Ethereum tracaą ponad 3 proc. i cofają się odpowiednio do 47 tys. USD oraz 3,2 tys. USD za token.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.