TMS Starter: 30 XI

30-11-2021 07:55
Zapowiedź braku lockdownu w Stanach Zjednoczonych sprzyjała obozowi byków, choć na rynku terminowym ponownie obserwujemy czerwień. Nastroje inwestorów wobec wariantu Omikron ponownie się pogorszyły. Słabszy dolar sprzyja złotu, a ceny ropy naftowej ponownie znalazły się pod presją.
  • Poniedziałkowy handel na Wall Street przebiegał w pozytywnych nastrojach, a indeksy odrobiły część strat. Miękka deklaracja prezydenta Bidena o braku intencji wprowadzania lockdownu sprzyjała bykom. Dow Jones urósł o 0,68 proc., a S&P500 zyskiwał 1,32 proc. O 1,88 proc. wyżej wspiął się technologiczny Nasdaq100. 
     
  • Nowy wariant koronawirusa ponownie daje o sobie znać, tym razem w słowach szefa firmy Moderna (MRNA.US), że szczepionka tej firmy jest mniej efektywna na nowy wariant. Wprawdzie Bancel zaznacza, że są w stanie relatywnie szybko przygotować dawkę uzupełniającą, ale na rynku przewagę ponownie zyskują niedźwiedzie. 
     
  • Na rynku terminowym cena kontraktu na indeks S&P500 spada o 1 proc., a notowania niemieckiego indeksu DAX kurczą się o około 2 proc. 
     
  • W Azji Nikkei225 zniżkuje o 1,6 proc., a notowania Hang Seng cofają się o 2,8 proc. W tym czasie Shanghai Composite traci 0,4 proc. 
     
  • W trakcie wystąpienia w Kongresie Powell odniósł się do nowej mutacji i przyznał, że stwarza ona pewne ryzyka dla zatrudnienia, a także może wpływać na procesy inflacyjne. Gołębie deklaracje osłabiły dolara. 
     
  • EUR/USD odbija do 1,1310, tym samym wpływając na inne aktywa. Na rynku walutowym solidnie radzi sobie również funt z kursem GBP/USD na poziomie 1,3320. 
     
  • USD/PLN spada do 4,1370, a notowania EUR/PLN cofają się w okolice 4,68 pkt. 
     
  • Na rynku towarowym ponownie zyskują bezpieczna przystań w postaci złota. Cena uncji kruszcu odbija do 1795 USD. 
     
  • Baryłka WTI kwotowana jest na poziomie 67,8 USD, a więc ponad 3 proc. poniżej poziomów odniesienia. 
     
  • Wraz ze spadkiem globalnego apetytu na ryzyko tanieją również kryptowaluty. Litecoin cofa się o 3 proc. do 199 USD, a Ethereum traci około 0,8 proc. O niecałe 3 proc. zniżkuje bitcoin, a jeden token wyceniany jest na 56,2 tys. USD. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.