TMS Starter: 30 XI

30-11-2020 08:03
Ostatnia sesja listopada na rynku akcji przynosi spadki w Azji. Niewielkie ruchy na FX, choć przy słabszej postawie NOK i CAD. Ropa traci, gdyż OPEC+ nie porozumiał się w sprawie utrzymania cięć wydobycia. Przecieki o bliskości porozumienia brexitu wspierają GBP.
  • Niezdecydowanie dominują na rynku akcji w Azji. Indeksy zaczęły dzień od skromnych wzrostów, ale w trakcie sesji zamieniły się w spadki. Ogólnie jednak listopad kończy się mocnym wzrostem globalnego rynku akcji o 13 proc., gdyż przełom w opracowywaniu szczepionki przeciw COVID-19 obudził oczekiwania na globalne ożywienie w 2021 r.
  • Japoński Nikkei225 traci dziś 0,8 proc., chiński Shanghai Composite spada o 1,5 proc., a koreański KOSPI zniżkuje o 1,6 proc.
  • Futures na S&P500 jest niżej o 0,9 proc., a kontrakt na DAX spada o 0,7 proc.
  • Nie pomagają dobre dane z Chin. W listopadzie indeksy PMI dla przemysłu wzrósł do 52,1 z 51,4, a wskaźnik dla usług wzrósł do 56,4 z 56,2. Oba odczyty były lepsze od oczekiwań.
  • Wśród głównych walut zmiany są niewielkie. USD lekko traci z DXY pod 91,7. EUR/USD jest na 1,1970 po wzrostach pod koniec ubiegłego tygodnia. USD/JPY cofnął się pod 103,90.
  • GBP/USD odbija do 1,3345 z pomocą doniesień prasowych, że rozmowy w sprawie umowy handlowej brexitu mogą zbliżać się ku końcowi.
  • The Times podał, że Komisja Europejska zaczęła naciskać na głównego negocjatora Barniera, aby zawarł umowę handlową, wzbudzając nadzieję na Downing Street, że nowe porozumienie może zostać osiągnięte do piątku. Źródła z brytyjskiego rządu podają, że szefowa KE Ursula von der Leyen jest teraz „bardzo pomocna” i „chętna do odblokowania spraw”.
  • The Telegraph podkreślił również, że przełom w sprawie rybołówstwa jest „blisko”, a „Unia Europejska ma uznać zwierzchnictwo Wielkiej Brytanii nad wodami Wielkiej Brytanii”. Wyżsi rangą przedstawiciele rządu uważają, że wstępny kompromis może spowodować, że UE ulegnie innym żądaniom w przyszłym tygodniu.
  • Relatywnie słabo w G10 wypadają NOK (USD/NOK 8,8580) i CAD (USD/CAD 1,2990), co ma swoje wytłumaczenie w spadkach cen ropy naftowej. WTI  jest niżej o 2 proc. na 44,6 USD/b, a Brent traci 2,5 proc. do 47 USD/b. Niedzielne rozmowy OPEC+ nie przyniosły porozumienie w sprawie odroczenia planowanego na styczeń cofnięcia cięć wydobycia. Rozmowy będą kontynuowane w tym tygodniu.
  • EUR/PLN zaczyna tydzień na względnie wysokich poziomach – 4,4810 – choć częściowo odwracając wzrosty z piątku do 4,4930. Prawdopodobnie przepływy związane z rozliczeniami na koniec miesiąca stały za osłabieniem złotego.
Zastrzeżenia prawne