TMS Starter: 30 VIII

30-08-2021 07:51
Rynki finansowe z zadowoleniem przyjęły w gruncie rzeczy gołębie wystąpienie szefa Fed Powella. Dolar zanotował osłabił się najmocniej od dwóch tygodniu, a notowania amerykańskich indeksów wspięły się na nowe maksima. Na rynku ropy naftowej dominującym tematem jest huragan „Ida”.
  • W piątek podczas otwarcia sympozjum w Jackson Hole szef Rezerwy Federalnej nie podał szczegółów zaprzestania wspierania gospodarki luźną polityką pieniężną, czego oczekiwała część inwestorów. Powell powiedział, że Fed może zacząć ograniczać zakupy obligacji w tym roku, ale nie spieszy się z podwyżką stóp i będzie się kierował danymi o ryzyku Covid-19.
  • Wystąpienie skłoniło traderów do redukcji długich pozycji w dolarze. EUR/USD odbił wyraźnie i nowy tydzień zaczyna w okolicy 1,18. Lepiej radzi sobie również szterling. GBP/USD umacnia się do 1,3764. 
  • Pomimo generalnego wzrostu apetytu na ryzyko nastroje na Antypodach nie są najlepsze. Zarówno AUD, jak i NZD należą do najsłabszych walut w przestrzeni G10 i do spółki z CAD osłabiają się względem „zielonego”. 
  • W Australii odnotowane świeży rekord dobowej liczby zachorowań na COVID19, co wpływa negatywnie na nastroje inwestorów. 
  • Piątkowe wydarzenie stało się pretekstem do kolejnych rekordów na Wall Street. Sygnalizowana przez nas niechęć Powella do normalizacji polityki pieniężnej sprzyja obozowi byków i winduje kwotowania amerykańskich benchmarków na nowe maksima. 
  • Dow Jones kończył piątkową sesję 0,69 proc. powyżej poziomów odniesienia, a S&P500 zyskiwał 0,88 proc. Najsilniej zwyżkował technologiczny indeks Nasdaq100, którego notowania rosły o 1,23 proc. 
  • Dobre nastroje z Wall Street pomagają inwestorom z Azji. Nikkei225 dodaje 0,45 proc., przy zwyżce Hang Seng na poziomie 0,5 proc. 
  • Na rynku towarowym uwaga inwestorów zwrócona jest na Zatokę Meksykańską, nad którą szaleje huragan „Ida’. Żywioł osiągnął czwartą kategorię, a agencje informacyjne donoszą o zamknięciu około 91 proc. produkcji w rejonie.
  • Notowania surowca na rynkach finansowych oscylują wokół 68,5 USD w przypadku ropy WTI oraz 71,8 USD w odniesieniu do surowca typu Brent.
  • Słaby dolar wspiera notowania złota. Cena spot przejściowo wyskoczyła powyżej 1820 USD za uncję, a w poniedziałek stabilizuje się w okolicy 1815 USD/oz. 
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.