TMS Starter: 3 XII

03-12-2021 07:49
W oczekiwaniu na dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA główne indeksy kończyły sesję powyżej poziomów odniesienia. Dolar w piątek rano zyskuje względem większości rywali z koszyka G10. Udane odbicie zaliczyła ropa naftowa.
  • Relatywnie niski przyrost nowych bezrobotnych w USA oraz coraz częściej jastrzębie komentarze ze strony Fed podsycają oczekiwania rynku na szybszy tapering programu skupu aktywów. Rynek akcji zdaje się jednak przede wszystkim skupiać na poprawiającej się sytuacji gospodarczej (na razie nie zagrożonej nowym wariantem koronawirusa). Wśród inwestorów czuć jednak spore napięcie, co potwierdzają m.in. ostatnie spadki w reakcji na pierwszy przypadek Omikron w USA.
  • Czwartkowa sesja na Wall Street kończyła się w dobrych nastrojach. Najmniej zyskiwał technologiczny Nasdaq100 (+0,83 proc.). O 1,42 proc. w górę wspiął się S&P500, a 1,82 proc. zyskiwał Dow Jones.
  • W Azji nastroje są bardziej umiarkowane. Japoński Nikkei225 rośnie o 1 proc, podczas gdy notowania Hang Seng zniżkują o 0,2 proc. Nad kreską znalazły się zarówno KOSPI, jak i Shanghai Composite.
  • Rozszerzony kartel OPEC+ zdecydował o utrzymaniu tempa zwiększania podaży ropy naftowej. W styczniu limity wzrosną o kolejne 400 tys. baryłek. Początkowo notowania ropy zniżkowały, jednak surowiec zaliczył odbicie i dzień kończył powyżej poziomów odniesienia.
  • W piątek rano zwyżka opiewa na 0,6 proc., baryłka kwotowana jest na poziomie odpowiednio 67,7 USD dla WTI oraz 70,9 USD za baryłkę w przypadku Brent.
  • W okolicy ważnego wsparcia utrzymują się notowania złota. Linia wytrzymuje presję sprzedających, a uncja kruszcu wyceniana jest na 1774 USD.
  • Na FX dolar zyskuje w piątek względem głównych rywali, choć w przypadku tych największych zmiany są niewielkie. Eurodolar utrzymuje się w okolicy 1,1290, przy kursie GBP/USD na poziomie 1,3290.
  • Najgorzej radzą sobie przedstawiciele Antypodów. AUD/USD kwotowany jest na poziomie 0,7070, podczas gdy kurs NZD/USD opiewa na 0,6790.
  • Po czterech z rzędu dniach umocnienia aprecjacja złotego nieco przyhamowała. Kurs EUR/PLN zatrzymał się w okolicy 4,60.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.