TMS Starter: 3 I

03-01-2022 09:12
Handel na giełdach w Azji ma charakter mieszany. Pierwsza sesja w tym roku jest spadkowa dla indeksu Hang Seng (-0,6 proc.) a dodatnia dla koreańskiego Kospi (+0,37 proc.). Wiele rynków jest dzisiaj zamknięta. Parkiety w Australii, Japonii, Wielkiej Brytanii czy Kanadzie są dziś nieczynne. W ostatnim czasie liczba nowych zachorowań na wariant Omikron silnie wzrosła. Nowa odmiana łatwiej się rozprzestrzenia, jednak liczba osób hospitalizowanych w Europie nie wzrosły w drastycznym tempie. Rynki podchodzą z dużym dystansem do pandemii, nie widać szczególnego odwrotu od ryzyka.
  • Głowna para walutowa odpadłą od technicznego oporu na 1,1380 i aktualnie znajduje się w okolicach 1,1347. 
  • Po ostatniej, dość zaskakującej decyzji BoE dotyczącej podwyżki stóp procentowych, funt zyskuje na wartości. "Kabel" znajduje się aktualnie na poziomie 1,35.
  • Złoty ulega aprecjacji, jednak dynamika jej jest umiarkowana. EUR/PLN notowany jest na poziomie 4,5875. Jutro poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Podwyżka jest raczej pewna. Spekulacje trwają nad jej wielkością. 
  • Kontrakt na niemiecki DAX testuje aktualnie szczyty z ubiegłego tygodnia (15 960 pkt.). Ich przełamanie otworzy drogę w kierunku historycznych poziomów. 
  • Na amerykańskiej giełdzie panują dobre nastroje. Indeksy znajdują się w obrębie maksimów wszech czasów. Nieco niżej znajduje się technologiczny NASDAQ. Kontrakt jest na poziomie 16 397 pkt. 
  • Kraje OPEC spotkają się już 4 stycznia, żeby ocenić politykę na nowy rok. Wicepremier Rosji Alexander Novak powiedział, że kraj nie ma nic przeciwko cenom pomiędzy 65 a 80 dolarów za baryłkę. 
  • Ceny gazu ziemnego w Europie spadły pod koniec roku. Obawy o niedobór podaży pomogły doniesienia o większej ilości tankowców ze skroplonym gazem ziemnym z USA płynących do Europy, a także wiadomość, że gazociąg Nord Stream 2 jest gotowy do działania. Prezydent Rosji Putin powiedział również, że Rosja może zwiększyć eksport gazu.
  • Złoto zyskało w ostatnim czasie głównie z powodu nieco słabszego dolara. Kluczowym oporem technicznym jest aktualnie poziom 1831 USD. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.