TMS Starter: 29 XI

29-11-2021 07:41
Na większości rynków obserwujemy odbicie po korekcie sprzed weekendu, choć handel odbywa się w atmosferze niepewności. Wyraźnie zyskuje ropa naftowa, a na FX najmocniej drożeją najbardziej ryzykowne waluty. Na azjatyckim rynku akcji niedźwiedzie nastroje są jednak podtrzymywane.
  • Przed weekendem informacja o nowym wariancie koronawirusa skutecznie schłodziła nastroje na rynkach finansowych. Wprawdzie świeżych doniesień nie ma dużo, ale wstępne badania lekarzy z RPA (ogniska nowego wariantu) wskazują na łagodny przebieg po zakażeniu wariantem Omikron.
  • Na rynkach finansowych wciąż panuje jednak nerwowa atmosfera w oczekiwaniu na decyzje polityczne/gospodarcze, które będą zapewne następstwem kolejnych wypowiedzi ekspertów z zakresu wirusologii.
  • Raphael Bostic, członek Fed, komentuje, że nowy wariant może wywołać pewne spowolnienie, ale nie odnosi się do tego, jak wpłynie to na decyzje Fed.  
  • W poniedziałek rano najsilniej piątkową korektę odreagowują aktywa, które zostały nią najmocniej dotknięte. Cena ropy naftowej rośnie o 4,2 proc. w przypadku WTI oraz ponad 3 proc. w przypadku benchmarku Brent. Baryłka surowca wyceniana jest odpowiednio na 71 USD oraz 74,2 USD.
  • Przy relatywnie dużej zmienności uncja złota kwotowana jest w okolicy 1795 USD.
  • Na rynku walutowym dolar zyskuje względem euro, ale traci względem większości rywali z segmentu G10. Kurs EUR/USD cofa się do 1,1280, gdyż potwierdzenie łagodnego charakteru nowej odmiany koronawirusa ponownie dałoby przestrzeń Rezerwie Federalnej do rozważenia szybszego taperingu.
  • Na FX w poniedziałek dobrze radzą sobie waluty surowcowe, związane z ropą naftową, a więc CAD oraz NOK. Solidnie zachowują się również waluty z Antypodów. AUD/USD odbija do 0,7140, a kurs NZD/USD rośnie do 0,6825.
  • Silniejszy dolar skutkuje odreagowaniem spadków USD/PLN, z kolei spadek eurodolara sprawia, że w relacji do euro złoty jest w poniedziałek nieco mocniejszy. Kurs EUR/PLN spada do 4,70.
  • Rynek akcji pozostaje jednak nieco bardziej sceptyczny. Japoński Nikkei225 traci 1,6 proc., a kurs Hang Seng cofa się o 1 proc. Shanghai Composite zniżkuje o 0,3 proc., a indeks KOSPI traci prawie 0,9 proc.
  • Przed weekendem Wall Street skorygowało się najmocniej od kilku miesięcy. Dow Jones tracił 2,53 proc., a S&P500 cofnął się o 2,27 proc. Nasdaq1oo w tym samym czasie zniżkował o 2,23 proc.
  • Notowania terminowe indeksu DAX wskazują na apetyt na solidne odbicie.
  • Równie wyraźne drożeją kryptowaluty. Kurs Bitcoina odbija o ponad 5 proc. do 57,3 tys. USD. Notowania Ethereum rosną o 4,9 proc. do około 4,3 tys. USD. W miejscu stoi jednak Litecoin, którego kurs cofnął się do 199 USD.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.