TMS Starter: 29 I

29-01-2021 08:21
Nastroje na rynkach w nocy ponownie uległy pogorszeniu przy nerwowości generowanej przez zamieszanie na Wall Street wokół spekulacji inwestorów detalicznych oraz problemach płynnościowych w Chinach. Indeksy w Azji i kontrakty w Europie i USA dołują. Na FX USD odrabia straty po czwartkowym osłabieniu.
  • Handel na rynkach dalej przebiega w nerwowym stylu, a kierunek dyktuje rynek akcji. Po ogólnie pozytywnym finiszu sesji w czwartek w Nowym Jorku, nastroje w Azji zmieniły się, a indeksy obróciły się na czerwoną stronę.
  • Japoński Nikkei225 traci 1,89 proc., chiński Shanghai Composite spada o 0,8 proc., a koreański KOSPI jest niżej o 3 proc. Futures na S&P500 i Nasdaq tracą dziś 0,9-1,0 proc., odwracając wzrosty indeksów z czwartku (S&P500 0,98 proc.). Kontrakt na DAX jest niżej o 1 proc.
  • W centrum uwagi pozostaje zorganizowany udział inwestorów detalicznych w celu zmuszenia funduszy hedgingowych do odwrócenia krótkich pozycji na akcjach takich spółek jak GameStop czy AMC. Kontrowersje wzbudziła decyzja niektórych brokerów o zablokowaniu możliwości dalszego kupowania akcji.
  • Dodając niepewności w trakcie nocnej sesji, Chiny borykają się z trudnościami płynnościowymi systemu finansowego, co zmusiło Ludowy Bank Chin do wstrzyknięcia 100 mld juanów dodatkowej płynności. Nie pomogło to jednak za bardzo w poluzowaniu warunków i obniżeniu stawek rynku pieniężnego, które rosną piąty dzień z rzędu.
  • Na polu walki z pandemią, według brytyjskiego badania szczepionka Novavax była w 89% skuteczna przeciwko COVID-19. Jednak skuteczność w badaniu szczepu  RPA wyniosła 60%.
  • Na rynku walutowym powrót awersji do ryzyka pomaga USD w odwróceniu słabości z czwartku. EUR/USD zawrócił z 1,2140 do 1,21. Presja dotyka NOK, AUD, ale też JPY. Wygląda na to, że handel pozostaje skupiony na zamianie USD do reszty walut.
  • EUR/PLN jest stabilny na 4,54, USD/PLN zaczyna dzień na 3,75.
  • Złoto wróciło pod 1850 USD/oz. Srebro stabilizuje się pod 26,5 USD/oz po wczorajszym skoku o ponad 5 proc. po doniesieniach, że inwestorzy detaliczni zmawiają się na windowanie ceny metalu, by wyrzucić z rynku fundusze ustawione na spadki cen.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.