TMS Starter: 25 XI

25-11-2021 07:43
Jastrzębi protokół z ostatniego posiedzenia FOMC umocnił dolara, ale nie wywołał paniki na rynku akcji. W czwartek o poranku trend silnego dolara próbuje być odwracany, ale przy niskich poziomach. Stosunkowo nisko znalazły się notowania złota. Ciekawie zapowiada się handel na GPW.
  • Rynek ocenia protokół z ostatniego posiedzenia decyzyjnego FOMC jako jastrzębi, choć uczciwie należy przyznać, że nie znalazło się tam wiele nowych stwierdzeń. Być może taką interpretację ułatwiło wystąpienie szefowej Fed z San Francisco Mary Daly, która przyznała, że gdyby dane z rynku pracy były tak samo mocne w kolejnych miesiącach, to ciężko byłoby dyskutować z szybszym zacieśnianiem monetarnym. 
  • Eurodolar cofnął się do 1,1210 i choć w czwartek o poranku trend aprecjacyjny USD próbuje być odwracany, to argumentów do tego nie ma wielu. Pomimo to dolar w czwartek jest jedną z najsłabszych walut w przestrzeni G10. 
  • Miejsca ustępuje mu jedynie kiwi. Kurs NZD/USD cofnął się do 0,6875. Na Antypodach nieco lepiej radzi sobie aussie z kursem AUD/USD na poziomie 0,7195. 
  • Rynek akcji lepiej zniósł jastrzębi wydźwięk minutek. Dow Jones tracił 0,03 proc., ale notowania S&P500 oraz Nasdaq100 kończyły powyżej poziomów odniesienia, odpowiednio o 0,23 proc. oraz 0,44 proc. W czwartek handel w USA pozostaje zamknięty z uwagi na Święto Dziękczynienia. 
  • W Azji nastroje są umiarkowanie optymistyczne. Nikkei225 zyskuje 0,65 proc., ale notowania Hang Seng dodają jedynie 0,10 proc. Pod kreską znalazły się Shanghai Composite oraz KOSPI. 
  • Szeroki WIG stracił w środę 0,65 proc. Interesująco zapowiada się czwartkowe otwarcie na dwóch walorach. W środę rozstrzygnięta została sprawa pomiędzy spółkami Erbud oraz Millenium, które toczyły ze sobą proces ws. transakcji opcji walutowych. Zgodnie z prawomocnym wyrokiem bank ma oddać firmie Erbud nieco ponad 100 mln złotych odszkodowania. 
  • Na rynku towarowym ropa naftowa obroniła zdobyte wcześniej poziomy, pomimo raportowanego przez DOE wzrostu wielkości zapasów. W czwartek rano baryłka WTI wyceniana jest na 78,3 USD, a ropa Brent kwotowana jest na poziomie 80,9 USD za baryłkę. 
  • Silniejszy dolar i wizja szybszej normalizacji polityki pieniężnej w USA ciążą złotu. Kurs spada w okolice 1785 USD za uncję. 
  • Na rynku kryptowalut zmienność o poranku jest niewielka. Bitcoin wyceniany jest na 57,1 tys. USD przy cenie Eteherum na poziomie 4,2 tys. USD. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.