TMS Starter: 25 XI

25-11-2020 08:12
Chwila wytchnienia na rynkach finansowych wtorkowej silnej fali risk-on. Rynek akcji podtrzymuje optymizm w reakcji na nowe rekordy Wall Street, podczas gdy na FX poziomy techniczne hamują ruchy. Ropa naftowa zyskuje, złoto stanęło na 1800 USD/oz.
  • Wzrost globalnych akcji wyhamował w środę, gdy inwestorzy ważą optymizm wywołany informacjami o szczepionkach i wydarzeniami politycznymi w opozycji do wciąż trudnych perspektyw gospodarczych w czasie pandemii.
  • Większość głównych azjatyckich rynków akcji realizuje wzrosty, które wspiera odnotowanie nowych rekordów wszechczasów przez S&P500 w trakcie wtorkowej sesji na Wall Street.
  • Japoński Nikkei225 rośnie o 0,5 proc., a Hang Seng zyskuje 0,1 proc. Futures na S&P500 rośnie o niecały 0,1 proc., podczas gdy kontrakt na DAX zyskuje 0,1 proc.
  • Na rynku walutowym dolar pozostaje pod umiarkowaną presją z indeksem DXY schodzącym w stronę 92,0, jednak nocne notowania nie przyniosły istotnych zmian. EUR/USD wciąż walczy z 1,19, a GBP/USD dryfuje pod 1,3365. AUD/USD nie może poradzić sobie z oporem 0,7345.
  • Ropa naftowa korzysta na poprawie perspektyw globalnego ożywienia i popytu na paliwa. Brent na 48,3 USD/b poprawia 3-miesięczne szczyty. WTI rośnie do 45,2 USD/b. W zwyżkach nie przeszkodził nawet zaskakujący wzrost zapasów ropy – API podało, że w ubiegłym tygodniu zapasy zwiększyły się o 3,8 mln baryłek przy prognozie -0,35 mln.
  • Złoto wciąż ma problemy z odzyskaniem siły i próbuje uklepać dno tuż nad 1800 USD/oz. Redukcja ryzyka politycznego w USA i wzrost apetytu na ryzyko prowadza do odgraniczania zabezpieczeń w bezpiecznym złocie.
  • Ryzyko związane z wyborami w USA systematycznie maleje po tym, jak kluczowe swing states Pensylwania i Nevada potwierdziły wyniki na rzecz prezydenta elekta Bidena. Następuje to po tym, jak szef administracji General Services przyznał w poniedziałek, że wyniki wskazują na wygrana Bidena i zezwolił na formalny proces przekazani władzy.
  • Podczas gdy prezydent Trump napisał na Twitterze, że polecił swojemu zespołowi rozpocząć współpracę w procesie transformacji, administracja Trumpa nadal prowadzi toczące się procesy sądowe i ponowne rozpatrywanie wniosków w innych stanach, w tym w Michigan i Wisconsin. Niemniej jednak wnioski te prawdopodobnie nie powiodą, biorąc pod uwagę przewagę Bidena w tych, a także brak dowodów sugerujących oszustwo wyborcze.
Zastrzeżenia prawne