TMS Starter: 25 X

25-10-2021 07:46
Nastroje na rynku w nowym tygodniu są raczej pozytywne. Dolar cofa się do defensywy, a prym wiodą bardziej ryzykowne aktywa. Słabszy dolar pomaga również złotu. Na rynku towarowym baryłka ropy Brent wyceniana jest na ponad 85 USD, a cena gazu nie przestaje rosnąć.
  • Wracając do piątku, rynek akcji w USA kończył tydzień w mieszanych nastrojach. Dow Jones wprawdzie rósł o 0,21 proc., ale S&P500 oraz Nasdaq100 zniżkowały odpowiednio o 0,11 proc. oraz 0,82 proc. 
  • Końcówka sesji azjatyckiej nie daje jasnych wskazówek odnośnie tego, gzie rynek zamierza podążać w najbliższej przyszłości. Japoński Nikkei225 traci 0,85 proc., a kurs Hang Seng znajduje się w okolicy poziomów odniesienia. O około 0,3 proc. „nad kreskę” wychodzi Shanghai Composite. 
  • Na rynku walutowym w negatywnym tego słowa znaczeniu wyróżnia się lira turecka. Po tym jak prezydent Erdogan zagroził wydaleniem dyplomatów z 10 krajów. Kurs USD/TRY rośnie do 9,75 pkt.
  • Na rynku głównym dolar oddaje pole bardziej ryzykownym walutom z segmentu G10. Kurs EUR/USD znajduje się w okolicy 1,1650.
  • Sekretarz skarbu Yellen spodziewa się, że inflacja utrzyma się na wysokim poziomie do połowy 2022 roku, a następnie zacznie się obniżać. Jednocześnie odrzuca krytykę, jakoby władze monetarne i fiskalne straciły kontrolę nad wzrostem cen. 
  • Wysokie ceny surowców, przede wszystkim energetycznych, wspierają waluty z nimi powiązane NOK i CAD należą do najsilniejszych walut G10. 
  • Ceny ropy naftowej na rynkach finansowych o poranku ponownie rosną. Kurs WTI rośnie do poziomu 84,5 USD, podczas gdy cena ropy Brent znajuje się na poziomie 85,3 USD za baryłkę.
  • Po kilku z rzędu sesjach wzrostowych kurs NATGAS odbija do 5,70 USD. 
  • Globalnie na nastroje inwestorów wpływać mogą oczekiwania chińskich organów odpowiedzialnych za zdrowie. Deklarują one, że liczba przypadków zachorowań na COVID19 w kraju może rosnąć. Na razie temat wydaje się jednak nie przebijać do świadomości. 
  • Lekki zjazd zaliczył Bitcoin. W poniedziałek kurs odbija o 1,5 proc., ale znajduje się około 5 tys. pkt. od historycznych maksimów. 
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.