TMS Starter: 24 XII

24-12-2020 07:52
Stało się, umowa dot. szczegółów handlu po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanią została uzgodniona. Szterling dostał wiatru w żagle. Poza tym na FX dolar kontynuuje osłabienie Azjatyckie indeksy, idąc w ślad za Wall Street w większości na zielono.

Tematem wczorajszego dnia były zbliżające się do końca negocjacje umowy regulującej stosunki handlowe pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Ostateczną kwestią do uzgodnienia była sprawa regulacji połowu ryb na wodach Wielkiej Brytanii przez rybaków z UE. FX już w środę silnie zareagował na doniesienia agencji informacyjnych, choć oficjalnego komunikatu wciąż nie usłyszeliśmy. Konferencja premiera Borisa Johnsona spodziewana jest o 9:00 czasu polskiego.

Funt szterling umocnił się w poniedziałek o 1 proc. i zawędrował do poziomu 1,35, niewidzianego od połowy grudnia, kiedy wydawało się, że porozumienie jest już blisko. W czwartek obserwujemy kolejną wzrostową świeczkę. Tym razem aprecjacja wynosi około 0,5 proc., a kurs znalazł się na poziomie 1,3550.

Poza tym na FX raczej spokojnie. Dolar amerykański kontynuuje osłabienia, stanowiąc tym samym wsparcie dla notowań surowców. Lider partii republikańskiej McCarthy sprzeciwia się propozycji Trumpa, aby wartość czeku dla Amerykanów wyniosła 2000 USD. Kongres spróbuje przeforsować wypłatę 600 USD jako tymczasowego czeku i zajmie się procedowaniem zwiększenia całkowitej kwoty pomocy – donoszą źródła w Waszyngtonie.

EUR/USD odrabia straty poniesione podczas paniki z początku tygodnia. W czwartek rano kurs oscyluje wokół poziomu 1,2205.

Przedświąteczny rynek akcji cechuje się niską płynnością, co w połączeniu z porządkowaniem pozycji przez inwestorów przekłada się na sporą zmienność. Główne azjatyckie indeksy kończą handel nad kreską. Nikkei225 wspiął się 0,5 proc. w górę, a Sensex dodał kolejne o,4 proc. Pod kreską znalazł się Szanghai Composite, którego notowania osunęły się ponad 0,5 proc. Dow Jones i S&P500 zakończyły sesję nad kreską, podczas gdy indeks technologiczny Nasdaq cofnął się o 0,3 proc.

W związku z wigilią Bożego Narodzenia, handel na rynku europejskim będzie w czwartek ograniczony. Część giełd nie otwiera notowań, a część kończy je kilka godzin wcześniej.

Rynek surowców trzyma się stabilnie wspierany osłabieniem dolara, a także ogólną poprawą nastrojów na rynku.  

Zastrzeżenia prawne