TMS Starter: 24 III

24-03-2021 08:18
Akcje globalnie tracą w obliczu niepowodzeń w walce z pandemią. Słabe nastroje umacniają dolara i obligacje. Tracą waluty surowcowe i rynków wschodzących. Obawy o odbudowę popytu uderzają w ceny ropy naftowej.
  • Japoński Nikkei225 spadł dziś o 2 proc., a chiński Shanghai Composite traci 1,3 proc. Futures na niemiecki DAX traci 0,6 proc. i sugeruje słabe otwarcie handlu na kontynencie. Kontrakt na S&P500 pozostaje bez zmian po tym, jak wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła spadek głównego indeksu o 0,76 proc.
  • Nastroje rynkowe pogorszyły się z powodu wątpliwości co do postępów w ponownym otwarciu się światowej gospodarki. Niemcy, Francja i Włochy rozszerzyły ograniczenia związane z wirusami, a w innym częściach świata dochodzi do gwałtownego wzrostu liczby infekcji. Obawy te potęgują efekt równoważenia portfeli inwestycyjnych na koniec kwartału na różnych rynkach.
  • Wtorkowe wystąpienie prezesa Fed Powella i sekretarz skarbu Yellen przed Kongresem przeszło bez echa. Głównym przekazem było podkreślenie dotychczasowego stanowiska o utrzymaniu akomodacyjnej polityki.
  • Na FX risk-off wypycha kapitał w stronę dolara i indeks DXY rośnie do 92,4 blisko 4-mies. szczytów. EUR/USD spada pod 1,1950, GBP/USD dotarł do 1,37.
  • UE podejmie kroki w celu ograniczenia eksportu szczepionek do krajów o wysokim wskaźniku szczepień. To otwiera drogę do nacjonalizmu szczepionkowego, który może pogorszyć stosunki głównie między UE a Wielką Brytanią.
  • W G10 waluty surowcowe ponoszą główny ciężar pogorszenia nastrojów. AUD i NZD pozostają najsłabsze. Względnie silny jest CAD po tym, jak Bank Kanady zapowiedział, że wstrzyma pozostałe programy kryzysowe. Ogłoszenie było nieoczekiwane, a co ważniejsze, otwiera drogę do dalszych kroków w kierunku zmniejszania luzowania ilościowego na kwietniowym posiedzeniu.
  • Awersja do ryzyka uderza także w waluty rynków wschodzących. EUR/PLN wrócił ponad 4,62. USD/PLN wyszedł ponad 3,90.
  • Ropa naftowa WTI próbuje odbijać, ale pozostaje pod 59 USD/b po tym, jak wczoraj tąpnęła o ponad 6 proc. Przywrócone restrykcje w Europie dodatkowo pogorszyły perspektywy szybkiej odbudowy popytu na paliwa.
  • Raport API wskazał na wzrost zapasów ropy w USA o 2l93 mln baryłek (prog. -0,9 mln).
  • Złoto jest stabilne przy 1732 USD/oz.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.