TMS Starter: 24 II

24-02-2021 08:11
Spadki sektora technologicznego w Chinach ciągną w dół Azję. Akcje w Hong Kongu dodatkowo tracą przez zapowiedź podwyżki podatku skarbowego. GBP/USD na chwilę przebił 1,42. NZD zyskuje, bo RBNZ był mniej gołębi. Bitcoin odbija ponad 50 tys. USD.
  • Rynki akcji w Azji mocno spadają w środę pod przewodnictwem sektora technologicznego, gdzie kwestionowane są wysokie wyceny. Shanghai Composite traci 1,9 proc., japoński Nikkei225 spada o 1,6 proc., a koreański KOSPI obniżył się o 2,5 proc.
  • Silne spadki notuje Hang Seng (-2,9 proc.) po decyzji o podwyżce podatku od transakcji giełdowych do 0,13 proc. z 0,1 proc.
  • Azja przejęła słabe nastroje po Wall Street, gdzie indeksy spędziły sesję na wyciąganiu się po silnych spadkach na otwarciu. Ostatecznie S&P500 wzrósł o 0,13 proc., ale Nasdaq stracił 0,22 proc. Dziś Futures na S&P500 spada o 0,4 proc., a kontrakt na Nasdaq traci 0,8 proc. Futures na niemiecki DAX dołuje o 0,2 proc.
  • Na rynku walutowym stabilniej. Indeks DXY jest niżej o 0,1 proc. EUR/USD dryfuje przy 1,2150, USD/JPY zatrzymał się na 105,50.
  • Dolar nie zareagował wczoraj na wystąpienie prezesa Fed Powella w Kongresie. Powell nie wydawał się zbyt poruszony wyprzedażą obligacji skarbowych, stwierdzając, że jest to dowód zaufania rynku do ożywienia. Ostrzegł jednak, że gospodarka pozostaje „daleko” od celów dotyczących zatrudnienia i inflacji i powiedział, że stopy pozostaną niskie, a kupowanie obligacji będzie odbywać się w obecnym tempie dopóki nie nastąpi „znaczny postęp” w poprawie stanu gospodarki.
  • W nocy GBP/USD silnie wzrastał do 1,4242 w związku z optymizmem dot. szybszego zniesienia restrykcji covidowych, choć ruch szybko został wycofany pod 1,4190.
  • NZD/USD rośnie do 0,7370 po decyzji RBNZ, który zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopę OCR na 0,25 proc. i cel skupu aktywów na 100 mld NZD rocznie. W komunikacie bank zaznaczył, że dalsze wsparcie monetarne gospodarki jest konieczne, ale podniósł prognozy gospodarcze i w założeniach przyjął stopniowe odchodzenie od stymulacji monetarnej. To wzbudziło oczekiwania, że ryzyko ujemnych stóp procentowych jest niewielkie.
  • EUR/PLN pozostaje blisko, ale poniżej 4,51 w obliczu globalnej presji na aktywa rynków wschodzących. USD/PLN jest na 3,7080, a GBP/PLN podchodzi do 5,26.
  • Bitcoin odbija i wraca powyżej 50 tys. USD przy podwyższonej zmienności, gdyż inwestorzy debatują nad trwałością ostatnich wzrostów.
  • Ropa naftowa WTI cofnęła się do 61 USD/b. Raport API wskazał na wzrost zapasów surowca w USA o 1 mln baryłek, podczas gdy zakładano spadek o 5,3 mln.
Zastrzeżenia prawne