TMS Starter: 23 XI

23-11-2021 07:43
Wybór Powella na kolejną kadencję umocnił dolara i przełożył się na przecenę złota oraz bardziej ryzykownych aktywów. Złoty na chwilę się umocnił, ale szybko oddał zyski. Na Wall Street dominowała czerwień.
  • Wydarzeniem dnia w poniedziałek niewątpliwie była decyzja prezydenta Bidena ws. nominacji dotychczasowego szefa Rezerwy Federalnej na kolejnej kadencję. Jego zastępcą została Lael Brainard. Rynek odczytał decyzję prodolarowo, gdyż Powell mimo wszystko pozostaje większym jastrzębiem, aniżeli Brainard, która, jak wynika z doniesień, również była rozważana jako kandydatka na szefową Fed.
  • We wtorek o poranku kurs EUR/USD oscyluje wokół 1,1230. Notowania GBP/USD cofnęły się do 1,3380.
  • Z perspektywy euro niekorzystnie działają również lockdowny w dużych gospodarkach eurolandu (Austria) oraz groźby wprowadzenia wyraźnych restrykcji (Niemcy).
  • Na FX we wtorek większa część walut G10 traci względem dolara. Najgorzej radzą sobie przedstawiciele Antypodów, którzy w poniedziałek byli liderami wzrostów.
  • Po werbalnej interwencji premiera Morawieckiego złoty zyskiwał względem głównych rywali. Późniejsze umocnienie dolara wymazało jednak cały zysk i we wtorek dzień ponownie zaczyna się na wysokich poziomach. Kurs EUR/PLN oscyluje wokół 4,7060.
  • Silniejszy dolar obciążył notowania złota. Kurs cofnął się w okolice 1805 USD za uncję, gdyż rynek wycenia szybszą normalizację polityki pieniężnej w USA, co powinno obniżyć oczekiwania inflacyjne.
  • Szarpany handel obserwowany jest w przypadku ropy naftowej. Baryłka WTI we wtorek kwotowana jest na poziomie 75,9 USD, przy cenie ropy Brent na poziomie 78,3 USD za baryłkę.
  • Wall Street kończyła poniedziałkową sesję w mieszanych nastrojach. Dow Jones rósł o 0,05 proc., ale S&P500 oraz Nasdaq100 zaliczyły korektę odpowiednio o 0,32 proc. oraz 1,26 proc.
  • W trakcie handlu azjatyckiego nastroje są mieszane. Hang Seng zniżkuje o 1,1 proc., a koreański KOSPI cofa się o 0,5 proc. Jednocześnie Shanghai Composite dodaje 0,2 proc.
  • Handel w Japonii pozostaje zamknięty z uwagi na Święto Dziękczynienia za Pracę.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.