TMS Starter: 23 VII

23-07-2021 07:51
Skromne wzrosty na Wall Street nie zostały podtrzymane przez rynki azjatyckie, gdzie większość benchmarków spada poniżej poziomów odniesienia. Kurz po decyzji EBC opadł, a dolar odzyskał swoją przewagę w przestrzeni G10. Coraz droższy jest bitcoin, wyżej również ropa naftowa.
  • Druga część sesji na Wall Street przyniosła ożywienie strony popytowej, co sprawiło, że główne indeksy kończyły dzień powyżej poziomów odniesienia. S&P500 piął się w górę o 0,20 proc., a Nasdaq100 zyskiwał 0,36 proc. Nieco słabiej (o 0,07 proc.) urósł indeks Dow Jones. Solidne wzrosty notowały walory przedstawicieli Big Tech, a więc Apple, Facebook Alphabet czy Microsoft.
  • Handel azjatycki przynosi jednak schłodzenie nastrojów. Hang Seng traci 1,1 proc., a Shanghai Composite zniżkuje o 0,7 proc. Długi weekend kontynuują inwestorzy z Japonii, a giełda pozostaje zamknięta. 
  • Na rynku walutowym opada kurz po czwartkowej decyzji EBC. Bank pozostawił główne parametry polityki pieniężnej (stopy procentowe oraz QE) na niezmienionym poziomie, ale objaśnienie zmian w dostosowaniu do nowego celu inflacyjnego wskazuje na utrzymywanie ultraluźnej polityki w dającym się przewidzieć horyzoncie czasowym. EUR/USD obniżył notowania do 1,1770. Warto zaznaczyć, że zmianie celu inflacyjnego sprzeciwiali się prezesi Bundesbanku oraz Banki Belgii – donosi agencja Bloomberg. 
  • Dolar utrzymuje swoją siłę w segmencie G10, oddając miejsce jedynie dolarowi nowozelandzkiemu. Kiwi odrabia straty po czwartkowej przecenie wywołanej obawami o turystykę w regionie w związku z szerzącym się wariantem delta koronawirusa. NZD/USD oscyluje wokół 0,6975. 
  • Ceny ropy naftowej kontynuują umocnienie. W piątek o poranku baryłka WTI kwotowana jest na poziomie 71,6 USD, a kurs ropy Brent oscyluje wokół 72,9 USD za baryłkę.
  • Systematycznie drożeje bitcoin. Cena najbardziej popularnej kryptowaluty rośnie do 32,6 USD za token. W ślad za nią podąża ethereum. Cena tokena rośnie o 3 proc. i osiąga 2080 USD.
  • Słabiej radzi sobie złoto, które mimo odrobienia części strat w czwartek (pomógł spadek rentowności długu w USA do 1,,27 proc.) wciąż utrzymuje się poniżej technicznego oporu z poziomu 1808 USD. Uncja kruszcu wyceniana jest w piątek na 1804 USD. 

Notowania instrumentu GOLD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.